Hogyan vágjuk a baba körmét?

Hogyan vágjuk a baba körmét?

Amikor először hozunk világra egy gyermeket, minden olyan izgalmas, változatos és új. A kis jövevénnyel rengeteg feladat és felelősség is jár, mivel belép az életünkbe egy élőlény, akiért teljes mértékben mi vagyunk a felelősek. Ilyenkor rengeteg kérdés merül fel az újdonsült szülőkben. Mikor és hogyan fürdessük? Mit adjunk rá? Mivel etessük? Honnan tudjuk, mire van szüksége, ha sír? Ilyen és egyéb kérdésekkel van tele az anyuka feje, aki nem győzi hívogatni a már tapasztaltabb barátnőit, böngészni az internetet.

Az egyik ilyen újonnan nyakunkba szakadt feladat a kisbabák kormének vágása. Ez gyakran okoz problémát az újdonsült szülőknek. A picik körme már akkor viszonylag hosszú és éles, amikor megszületnek, s a kezükkel hadonászva sérüléseket okozhatnak maguknak.

Mire figyeljünk a körömvágás során? Hova rakjuk a babát, hogy ne mocorogjon? Mivel vágjuk a körmét? Ezek a kérdések mind felmerülnek az első körömvágáshoz közeledve, s az sem segít, hogy a baba körme sokkal gyorsabban nő, mint a felnőtteké. Olvass tovább és válaszokat találsz majd a kérdéseidre. Segítünk, hogy könnyedén vedd a szülővé válás egyes akadályait.

Először is, ha a baba még csak pár napos, azt tanácsoljuk, húzz a kezére egy ici-pici zoknit, hogy ne tudja megsérteni magát. Ezt a módszert addig használd, amíg a baba legalább 2 hetes nem lesz.

A körömvágásnál óvatosnak kell lenni, nehogy a baba körme beszakadjon vagy megsérüljön, ami miatt később rosszul nőne. A kisbaba körme még érzékeny és rendkívüli sérülékeny, ezért gondosan ügyelni kell a megfelelő eszköz kiválasztására. Olyan ollót használjunk, amelynek lekerekített a vége, de egyben jól vágja a kormot. Természetesen találunk kifejezetten babák számára létrehozott köröm nyíró ollókat vagy körömcsipeszeket is. A biztonság kedvéért használat előtt fertőtlenítsd le az ollót, és ezt az eszközt csak a babánál használd. A körömcsipesz előnye, hogy nem egyszerű vele sérülést okozni, akkor sem, ha a baba mozgolódik.

Próbáljunk meg akkor nekilátni ennek a folyamatnak, amikor fürdetés után a baba épp alszik. Ilyenkor nem izeg-mozog, így egyszerűbb lesz a művelet végrehajtása. Vegyünk ki a kicsit az ágyból, fektessük egy puffra vagy (nem mély) kiságyra. Ha felébred, akkor se pánikoljunk. Próbáljuk egy kis gügyögéssel elvonni a figyelmét.

A vágás folyamatánál ügyeljünk arra, hogy a köröm természetes vonalát követve vágjuk le, miközben határozottan, de egyben gyengéden fogjuk az ujjacskáit. Ha már nagyobb, és nem akarjuk megzavarni a baba alvási szokásait, akkor akár ölbe is vehetjük, miközben a körmét vágjuk, és énekelhetünk neki.

A baba kéthetes kora után legalább heti egy alkalommal vágjuk le a körmöcskéket az ujjain és a lábain is, ha pedig ennél is gyorsabban nő a körme, nem árt akár heti kétszer megismételni a műveletet. Nem kell tövig levágni a körmöt, csak annyira, hogy ne tudja bántani magát vele. Ez körülbelül fél-1 mm-t jelent. Ami a lábujjakat illeti, ügyeljünk rá, hogy az itt található körmök sarkait ne vágjuk le. Ezzel el lehet kerülni a köröm benövését.

Ne aggódj, csak az első alkalom nehéz, a többi már gyerekjáték lesz.

0 0 votes
Article Rating