Ismeri az asztalterítés etikettjét

Ismeri az asztalterítés etikettjét?

Ezekről nem szabadna elfeledkezni

Ez nem a sznobizmus jelensége, hanem épphogy standardnak kéne lennie egy társaságon belül – a helyes terítési szokások valójában az alapvető áttekinthetőség és a tisztelet jelei a vendégek vagy a velünk együtt étkezők felé. Gyerünk, frissítsük fel az asztalterítés etikettjének alapjait.

1. A nő ül le elsőként, csak utána a férfi. Ha az asztaltól fel kell állnia, például toalettre kell mennie, a férfiaknak a mai világban már nem muszáj felállniuk. Habár a múltban ez természetes volt.

2. Ha valami leesett a földre, az megszűnt létezni. Ha szeretnénk a vendéglátónak segíteni, az etikett szerint nem kell semmit sem felvenni a földről. A takarítás a takarító feladata – nem illik az asztal alá bukni és a lehullott ételmaradékokat vagy evőeszközt összegyűjteni az ebéd vagy a vacsora alatt. A vendéglátónak új evőeszközt kell hoznia és csak a vendégek távozása után összerakodni.

3. Mit ehetünk kézzel? Bizonyos kagylóféléket, de a csontos csirkehúst is – például a szárnyakat ehetjük puszta kézzel. Természetesen, a kenyeret is kézzel lehet törni és darabonként a szájba tenni. Úgyszintén kézzel fogyasztható a pizza vagy a hamburger is.

Mit ehetünk kézzel

4. A kávét nem szürcsöljük, hanem kortyolgatjuk. A csészét a fülénél fogjuk. A kanalat sosem hagyjuk a bögrében – két, három kavarással összekeverjük a csésze tartalmát és a kanál lenyalása nélkül az alsó tányérkára tesszük.

5. A fogpiszkálózás az asztal mellett abszolút tabu. Ha beragadt egy ételmaradék a fogaink közé, vegyünk egy fogvájót és menjünk ki a toalettre. De csak azután, ha már mindenki befejezte az evést.

6. Sokan nem is sejtik, de nem illik a tányérokat egymásba tenni, miután befejeztük az étkezést – ez érvényes az éttermekben is. Ha a szülőknél vagy barátoknál vagyunk vendégek, ajánljuk fel segítségünket a használt étkészletek bontásában és ilyenkor tegyük egymásba a tányérokat, ha az megkönnyíti a munkánkat.

7. A poharat mindig a talpánál fogjuk és ne az öblös részénél – ha pezsgőt, vagy bort iszunk. A bögréket mindig a fülénél fogva tartsuk. Azon kívül, hogy nem illik és nem is esztétikus (az ujjlenyomatok miatt), a talpat fogni még praktikus is – a bor így nem melegszik fel a meleg kezeinktől.

A poharat mindig a talpánál fogjuk és ne az öblös részéné
0 0 votes
Article Rating