Játszás a kertben kor szerint

Játszás a kertben kor szerint

Ezzel lefoglaljuk a legkisebbeket és az iskolás gyerekeket is

Ha mi is azon szerencsés emberek közé tartozunk, akiknek kertes házuk van, íme egy pár tipp gyerektevékenységekhez. Nemcsak olyanok, melyek hosszabb ideig lefoglalják őket, de olyanok is, melyek stimulálják a pszichomotorikus fejlődésüket és valami újat tanítanak nekik. Közben lehet, hogy mi s valamit megtanulunk!

A tevékenységeket az ajánlott kor szerint osztottuk el. A kertben időt tölthetünk már praktikusan a gyermek születése óta.

Babák és csecsemők

Az újszülötteknek és a kisebb csecsemőknek nincs teljesen kifejlődve a termoregulációjuk, így nagyon könnyen túlmelegedhetnek vagy hipotermiás állapotba kerülhetnek. Ha velünk töltik az időt a kertben, legyenek mindig az árnyékban és legyenek elegendően felöltöztetve, de ne úgy, hogy túlmelegedjenek. Gondoljunk arra, hogy mi mozgás közben bemelegszünk, de a gyermek, mely a babakocsiban fekszik nem.

Gondoskodjunk arról, hogy az erősebb szél ne döntse fel a babakocsit és a gyermeket védjük meg a rovaroktól szúnyogháló segítségével.

Mivel játszhatnak a csecsemők a kertben?

A babák nagyon szeretik a dolgokat a szájukba venni. Ezért csak azt engedjük meg nekik, hogy megfogják a tárgyakat. A gyereket stimulálhatjuk például meleg gömbölyű kövekkel, melyek a napon melegedtek fel, vagy megmutathatjuk neki a leveleket és a virágokat. Óvatosan kell bánnunk azokkal, melyek erős allergének lehetnek – például a közkedvelt gyermekláncfű. A gyereket soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a fák alatt, ahol rájuk eshet valami.

1,5+

A másfél évesnél idősebb gyermekek már többnyire tudnak járni és egyedül szeretik felfedezni a világot. Készítsünk nekik egy biztonságos helyet, ahol nem kell állandóan rájuk szólni. Ne felejtkezzünk meg a naptejről és a fejtakaróról, ideális az, amely takarja a füleket és a nyak hátsó részét is.

Számukra alkalmasak a homokozók, nyáron a sekély medencék vízzel – de itt sem hagyhatjuk őket magukra.

A három éven felüli gyermekek elszórakozhatnak a kőszedéssel vagy a csokorkötéssel apró virágokból (százszorszép, ibolya, levendula).

Magyarázzuk meg nekik, mit szedhetnek és mit nem, mondjuk el nekik, hogy a virágokra nem szabad rálépni és azt is, miért olyan fontosak a rovarok.

TEMPO tipp: A gyermekek már kicsi koruk óta eltanulhatják a higiéniai szokásokat – mindig a kertlátogatás után együtt alaposan mossunk kezet.

A három éven felüli gyermekek elszórakozhatnak a kőszedéssel vagy a csokorkötéssel apró virágokból

3+

Stimuláljuk a megfigyelőkészségüket. A gyerek ebben a korban szeret összekoszolódni, sárba vagy kavicsba turkál, játszik a homokban és kásákat főz. Örül a kertikonyhának, homokozónak vagy a kavicsnak, de a nagy pocsolyának is, melyben puha sarat talál és a csúzdának.

Hol máshol, mint a kertben élvezheti a gyermek a rendesen piszkos kezeket? Hiszen a fürdőszoba nincs messze. A gyerekekre adjunk gumicsizmát és meleg vízálló nadrágot, hogy ne kelljen állandóan rászólni.

6+

Ebben az időszakban már gyakran a gyermek meglep minket a tudásával – dinoszauruszok, halak vagy a madarak már rég nem ismeretlen témák a gyermek számára az első pár év iskolalátogatásból vagy a gyerekkönyvekből.

Ebben a korban már a gyermek fel tudja ismerni a zöldségfajtákat, szereti az állatokat és szeret velük törődni.

Készítsünk együtt egy menüt a madárkák számára, engedjük meg neki, hogy a vasárnapi ebédhez ő állítsa össze a salátát és így tovább.

Nagyon fontos, hogy a nap többségét mozgással töltsék el – készítsünk nekik a kertben ugróiskolát és ugráljunk velük együtt.

12+

Kb. tizenkét éves kortól (a test szerkezetétől és a kondíciótól függ) már bevonhatjuk a gyermeket a mindennapi kerti munkába, nemcsak játékformában – segíthet az ültetésnél, öntözésnél, összeszedheti az érett termést és készíthet ételt a termésből.

A gyermek ebben a korban vágyik a saját térre, ahol megvalósíthatja önmagát – engedjük meg neki a bunkerépítést vagy kezdjünk együtt bele a faházépítésbe. Vagy ültethetünk közösen egy úgynevezett „gyerek” sort és hagyjuk, hogy erről a részről csak a gyermek gondoskodjon egyedül.

A gyerekeket érdekli a gyümölcs és a zöldség, melyek gyorsan nőnek, színesek, édesek és a bokorról lehet őket enni.

Zöldség

– levelessaláták, mibuna, mizuna, édesborsó, cherryparadicsom, retek

Kerüljük el: borsmustárt, mely természetesen keserű

Gyümölcs

– eper, ribizli, josta vagy egres

Kerüljük el: málnákat, melyek édesek, de a málnabokor tele van tüskével, a gyerekek málnaszedéskor megsérülhetnének

Gyógynövény

– citromfű, stévia, menta, levendula

Slová: gyerekek, tevékenység, kert, játék, fejlődés, tippek

A gyerekeket érdekli a gyümölcs és a zöldség, melyek gyorsan nőnek, színesek, édesek és a bokorról lehet őket enni.
0 0 votes
Article Rating