Kerüljük a következő hibákat fogmosáskor

Kerüljük a következő hibákat fogmosáskor!

Azt mondják, hogy a nők leggyönyörűbb ékszere és a férfiak legszebb kiegészítője a mosoly. Ennek jó kondícióban való tartásához lényegesen hozzájárul a helyes dentálhigiénia, amelynek alappillére a fogmosás. Azt mondjuk, hogy mindenki képes párszor körbeszaladni a fogain a fogkefével. Kétségtelenül igen, ám kevés ember tudja csak helyes megmosni a fogait. A leggyakoribb hibák, amitől a fogsor és az íny szenvedhet, a következőek.

Gyors és hanyag mosás…

Gyakori probléma a gyors és hanyag fogmosás – sokan azt gondolják, elég csak a fogkrémet felvinni, elölről végigmenni a fogakon, kiöblíteni és már kész is. Ha egészséges fogsorra vágyunk, a fogmosásra nyugodtan szánjunk 2-3 percet, és ügyeljünk arra, hogy ne hagyjunk egyetlen zegzugot sem, így a szájüreg tökéletesen tiszta lehet. Honnan tudjuk, hogy a fogak már tényleg tiszták? Elég végigsimítani a nyelvünkkel, és ha kellemesen simák, jó munkát végeztünk.

A fogakat csak elölről mossuk…

A „csak az számít, ami látható“ filozófiája sokaknak ismerős, és most nem csak a szakemberekről beszélünk. Gyakori hiba a fogak elülső megmosásánál, hogy a hátsó részt ezáltal figyelmen kívül hagyjuk. Arról nem beszélve, hogy a fogak hátsó részéhez a fogkefe bizonyos esetekben nem is ér el. Figyeljünk arra, hogy a nehezen elérhető helyeket is megtisztítsuk. Ugyanolyan fontos a helyes technika is – próbáljuk meg a fogakat körkörös mozdulatokkal mosni az oldalsó irányba húzogatás helyett.

Régi fogkefe…

Milyen gyakran cseréljük a fogkefénket? Nem elég csak akkor kicserélni, ha a sörték már annyira szétmentek, mintha két emeletet sikáltunk volna fel vele. A szakemberek két havonta új fogkefe vásárlását ajánlják. A betegség kivételes eset – ha épp influenza vagy mandulagyulladás után vagyunk, búcsúzzunk el a régi fogkefétől, mely tele van bacilusokkal és vegyünk egy újat.

Régi fogkefe

A fogselymet csak a reklámokból ismerjük…

A helyes szájhigiénia szempontjából fontos a minőségi fogkefe, de ne feledkezzünk meg a fogközi helyekről sem. Ide nem férkőzik be a legminőségibb fogkefe sem, de akkor mi legyen e részekkel? A hézagok nagyságától is függ, a nagyobb fogközökre ugyanis jól szolgál a fogközi kefe, ha viszont a fogaink közti rés tényleg kicsi, használjunk fogselymet. Éppen ezeken a helyeken találnak a fogászok gyakran romlásokat, amelyet a napi ellenőrzés során otthon a tükörben nem is látunk.

A kemény kefe nem mindig a legjobb megoldás!

Habár a logika úgy diktálja, hogy a szennyeződéseket egy keményebb fogkefe biztosabban eltávolítja, mérlegelni kell. Igen, a lepedéket egy kemény fogkefe valóban megbízhatóbban eltünteti, egyúttal azonban megkarcolhatja a fogzománcot és sértheti az ínyt. Éppen ezért is a szakemberek főleg a puhább sörtéjű fogkeféket ajánlják, melyek kerekített végződései nagyon sűrűn elhelyezve találhatóak egymás mellett.

Ne mossunk fogat gyümölcsevés után!

Azt mondják, hogy a fogainkat minden étkezés után meg kellene mosni. Létezik azonban egy kivétel – és ez a gyümölcsök, dzsúszok vagy smoothiek fogyasztása. Hogy miért? A gyümölcssav gyengíti a fogzománcot, ami miatt még egy finom fogkefe is képes azt megsérteni. Éppen ezért gyümölcsfogyasztás után legalább egy fél órán át kerüljük a fogak megmosását.

Ne mossunk fogat gyümölcsevés után
0 0 votes
Article Rating