Készítsünk házi rovarriasztószert!

Készítsünk házi rovarriasztószert

Egy házi rovarriasztószerre mindig szükség van. Az idegesítő rovarok lassan felélednek, ezért itt az idő rendesen felkészülni rájuk. Természetesen mindig van lehetőség üzleti rovarriasztókra is hagyatkozni. Ezek azonban gyakran nagy mennyiségű kémiai vegyszereket is tartalmaznak. A házi rovarriasztó ezzel szemben nem csak olyan hatékony, akár egy kémiai rovarriasztó, de ráadásul még lényegesen kevésbé káros az egészségünkre és a bőrünkre.

Bizonyos erősebb rovarriasztók gyakran tartalmaznak DEET és ICARIDIN nevű anyagokat, amelyek viszonylag hosszútávú hatásuk ellenére nem alkalmasak gyermekek és terhes nők számára. Nem érintkezhetnek velük a házi kedvencek és nem ajánlatos a használatuk után természetes vizekben fürödni sem a környezetszennyezés és az érzékeny szervezetek károsítása miatt (halak, gőték…).

Házi rovarriasztószer

A házi rovarriasztó egyik fő előnye a természetesség és a kiváló tűrőképesség. Nem tartalmaz semmilyen tartósítószert és egyéb szintetikus kémiai anyagot sem. Alkoholbázisú rovarriasztót is készíthetünk, de lehet olaj vagy növényi kivonat alapú is. A házi rovarriasztó hátránya az illékonyság és a rövidebb védőhatás, ezért ajánljuk többet készíteni belőle és ismétlődően használni (legalább két óránként).

Növények

A házi készítésű rovarriasztóhoz növényekre is szükségünk lesz – esszenciális olajokra belőlük. Kitűnő taszító hatása van a levendulának, rozmaringnak, citromnak, szegfűszegnek, eukaliptusznak, teafának, pepermintnek és a fahéjnak.

Növények

Univerzális rovarriasztó

Hozzávalók:

2 leveses kanál rozmaring vagy 2 gally friss rozmaring

1 leveses kanál szegfűszeg

150 ml felforralt víz

Esszenciális esetleg aromatikus olajok– levendula, citrom, eukaliptusz, teafa (nem kell mind, elég legalább csak a citrom).

Univerzális rovarriasztó

Elkészítés:

A vizet feltesszük forrni és a rozmaringot a szegfűszeggel hagyjuk benne kioldódni minimum 1 órán át. Az erősebb kivonat érdekében akár egész éjszakára állni hagyhatjuk a keveréket. Ezután átszűrjük és 10 csepp olajat adunk hozzá, ha van többféle, nyugodtan keverjük össze. Ebben az esetben elég 5 csepp mindegyikből. A kész rovarriasztót kis üvegcsékbe öntjük fújófejjel ellátva és használat előtt mindig összerázzuk. Ez a rovarriasztószer alkalmas a gyerekek és az állatok számára is. Figyeljünk azonban oda rá, hogy fújáskor szembe ne kerüljön.

Rovarriasztó almaecetből

Hozzávalók:

200 ml forralt víz

100 ml almaecet

30 csepp esszenciális/aromatikus olaj – levendula, citronella,…

Elkészítés:

A hozzávalókat tegyük egy edénybe fújófejjel ellátva és máris használhatjuk.

Rovarriasztó olajjal vagy alkohollal

Hozzávalók:

50 ml alkohol/olaj

30-50 csepp esszenciális/aromatikus olaj

Elkészítés:

Az olajat/alkoholt összekeverjük az esszenciális olajakkal és már kész is. Ehhez a rovarriasztó típushoz semmi esetre se keverjünk vizet. Az esszenciális olaj maximálisan 10% emulziót tud kialakítani. Az olajak közül pedig olyat használjunk, amely kíméletes a bőrrel – olíva, mandula, szója. A megfelelő alkohol csak a párlat vagy a vodka lehet.

Rovarriasztó olajjal vagy alkohollal

TEMPO tipp:

A házi rovarriasztókat többé-kevésbé a bőrfelületre használjuk, hogy ne tegyük tönkre a ruhánkat. Ideális a bőrt ilyenkor védeni a napfénytől.

0 0 votes
Article Rating