Miért kerüljük el az alkoholt sportolás után?

Miért kerüljük el az alkoholt sportolás után?

Egy rendes biciklitúra, kosárlabda, vagy napi tízkilométer lefutása után gyakran egy jól lehűtött sörhöz nyúlunk, mellyel kioltjuk a szomjúságot és megjutalmazzuk teljesítményünket. Esetleg bor is lehet néha. De mi történik testünkkel fizikai tevékenység közben és hogyan hat az alkoholfogyasztás organizmusunkra sportolás után?

Mi történik testünkkel sportolás után

Köztudott, hogy a testünk sportolás közben nagy tehernek és komplikált folyamatoknak van kitéve. Mi minden történik organizmusunkkal biciklitúra, tenisz vagy futás közben? Intenzív fizikai tevékenységek közben rövidtávú izomkárosodást okoz, mely fájdalommal járhat. Abban az esetben, ha a sportolás túl sokáig tart, kifogyhat a glikogéntartalom, melyből az izmok energiát kapnak.

Azon kívül az átlagon felüli izzadás miatt, melynek köszönhetően a test hűti magát, fontos ásványianyagokat, folyadékokat veszítünk és csökken a vérünk térfogata is mely oxigénnel látja el az izmokat és a szerveket. Ugyanúgy az organizmus veszít a kialakult elektrolitkészletből, melyek az izmoknak segítenek összehúzódni. Ilyen teljesítmény után a testnek szüksége van időre, hogy regenerálódhasson, az pedig a kondícióinktól függ, így akár néhány napig is eltarthat. Ezt az időt lerövidíthetjük úgy, hogy megfelelő italokat és ételeket fogyasztunk.

Mit tesz az alkohol sportolás után

Talán mindenki arra vágyik, hogy a sportteljesítmény után a teste minél hamarabb visszanyerje erejét. Pont az említett sör, bor és természetesen más alkohol meghosszabbítja a regenerálófolyamatot. Lelassítja a hormonok működését, mint például a tesztoszteron, mely egyenesen a regenerálás lelassulásához vezet. Az alkohol további hatása az erek tágulására, mely egy fizikai megterhelés után duzzanatok formájában jelentkezik.

Alkalmas megemlíteni az alkoholfogyasztás mellékhatását: két, három sör után elveszítjük az étvágyat az egészséges ételre, ellenkezőleg ilyen esetben előnybe helyezzük inkább a hamburgereket, kolbászokat vagy pizzát. Mivel a sör és további alkoholos italok nagy mennyiségű kalóriát tartalmaznak, melyekről gondolhatjuk, hogy gyorsan segít a hiányzó energia feltöltésében, sajnos ez nem így van. Ezekről a kalóriákról üresként beszélünk, mivel a nutriai értéke szinte nullás.

Nem felejtkezhetünk meg az alkohol dehidratáló hatásáról sem, tehát a sörnek sportolás után teljesen fordított hatása van, mint szeretnénk: nem segít a folyadékfeltöltésben, pont ellenkezőleg – a vízhajtó hatásának köszönhetően megszabadít tőle. Az alapos regenerálás érdekében rendkívül fontos a teljesértékű alvás is, de az alkoholfogyasztás ennek a minőségét is negatívan befolyásolja. Mit együnk és igyunk fizikai tevékenység után?

Mit igyunk sportolás után

A Medicine and science in sports and exercise magazin kutatása szerint nagyon fontos, hogy az intenzív sportolás után fogyasszunk szénhidrátokat, fehérje és elektrolit keveréket. Mit jelent ez emberi nyelvben? Az izomregeneráláshoz és hidratáláshoz segítenek az úgynevezett sportitalok. Meglepetésként érhet minket a csokistej tökéletes hatása is.

És mi van a vízzel? Az csak hidratálja a testet és csak korlátozottan járul hozzá az izomregeneráláshoz. De ha a pohár vízhez megfelelő ételt fogyasztunk, az kiváló lesz. Mihez nyúljunk, amikor befejezzük a sportolást? Mindenki saját ízlés szerint, de a szükséges nutriai értékekkel rendelkező élelmiszerek közé tartozik például a banán, avokádó, dió, joghurt vagy a hüvelyesek. Ha gyötör minket az „izomláz“ sportolás után több, mint egy napig, bánjunk el vele ilyen módon.

Mit igyunk sportolás után

0 0 votes
Article Rating