Mikor engedjük ki egyedül gyermekünket

Mikor engedjük ki egyedül gyermekünket

Az ember egy nagyon kíváncsi teremtés, mely már születése óta szereti az új helyeket, formákat, alakokat, ízeket és embereket megismerni. Előbb vagy utóbb a gyermek nem fog meg elégedni a szülői felügyelet alatti felfedezésekkel és egy olyan döntést hoz, hogy egyedül szeretne kimenni. Mikor jön el a megfelelő idő arra, hogy a gyermek szülői felügyelet nélkül is kimehessen? Megpróbáljuk megtalálni a választ erre a rendkívül fontos kérdésre.

A szülőknek meg kell birkózni a félelemmel

Rengeteg szülő attól fél, hogy a gyermek, mely eddig mellettük volt, most egyedül akarja majd megismerni és megbirkózni a világ veszélyeivel. Ez a félelem természetes, de még természetesebb a gyermek vágya, mely meg akar ismerni és fel akar fedezni új dolgokat. A szülőknek első sorban önmagukon kell dolgozniuk – már az elejétől kezdve fel kell készülniük erre a pillanatra és maximumot kell megtenniük azért, hogy a gyermek fel legyen készülve az új felfedezésekre szülők nélkül. Ez csak annyit jelent, hogy már korábban fel kell készíteni a gyermeket minden veszélyre, mellyel találkozhat a nagy veszélyes dzsungelben, melyet a kinti világ néven ismerünk.

A szülőknek meg kell birkózni a félelemmel

Hogyan tudjuk meg, hogy a gyermek már felkészült?

Erre csak egy szabály vonatkozik – a gyermek az iskola előtti években nem mozoghat kint egyedül és természetesen most nem egy lekerített kertre gondolunk. Utána sok minden közre játszik: a gyermek életkora, jelleme, személyesége, temperamentuma, tapasztalatai, tudása, lakhelye, felelősségtudata és az önállósága.

Sokan azt mondják, hogy az ideális életkor ez egyedüli kint létre a 10 éves kor. Ez a korhatár az előző kritériumok szerint mozoghat – felfelé, de lefelé is. A gyermeknek és a szülőnek is ezt egyedül kell érezniük. Nyugodtan kezdhetjük egy kis teszteléssel – először csak egy kis időre és nem messzi helyre engedjük, így tudjuk meg, hogyan fog a gyermekünk reagálni és hogy meg e van benne a kellő felelősségtudat (be e tartja a megállapodást). A döntések alapja a józanész használata és ha megbízunk gyermekünkben, akkor feleslegesen ne halogassuk.

Hogyan tudjuk meg, hogy a gyermek már felkészült?
0 0 votes
Article Rating