Mire vigyázzunk az uborkatermesztéskor

Mire vigyázzunk az uborkatermesztéskor

A friss uborkasaláta tökéletesen illik a vasárnapi ebédekhez, mint például a görög tzaztiki, vagy csak úgy, mint harapnivaló a sonkáskenyérhez. Nyáron megfizethetetlen érzés, ha van otthon házi uborkánk, a felhasználhatósága a konyhában temérdek finom lehetőséget kínál. Ha már termesztjük vagy csak tervezzük, készítettünk néhány tippet, mire kell vigyáznunk. Milyen hely alkalmas az uborkák számára, hogyan öntözzük őket és mikor és mivel trágyázzuk meg őket?

Uborkák és a megfelelő hely

Az uborkák imádják a napos helyeket, nagyon háklisak a hideg időjárásra. Ezért napos helyet kell nekik választani, ideálisan könnyebb földel. Az előtt, hogy a kertben igényes növényeket termesztenénk, melyek a földből sok tápanyagot vesznek ki, például a póréhagyma, burgonya, hagyma vagy a zeller.

Nem alkalmas növények főleg a tök és a tökféle zöldségek, melyek gyakran meg vannak támadva betegségekkel és kártevőkkel, mint az uborkák esetében. Ajánlatos az uborkák helyét minden éven .megváltoztatni – a visszatérésükre az alaphelyre 4-5 év után kell gondolnunk.

Az uborkákat rendszeresen öntözzük meg

Az uborkák arról híresek, hogy a gyökerük közvetlenül a felszín alatt van, így nagyon könnyen megsérülhetnek a kapálás során. Erre vigyázzunk, a gyökerek csak nehezen regenerálódnak, ami a termés abszenciáját is okozhatja – a zöldség így nem tud elegendő mennyiségű vizet és tápanyagot befogadni. Azt a földrészt, melyben a gyökerek vannak nagyon fontos, hogy tartsuk nedvesen, vigyáznunk kell a víz hőmérsékletére – annak hasonló hőmérsékletűnek kell lennie, mint a föld hőmérséklete.

Alkalmas idő az öntözésre a korai délelőtt, ideálisan reggel. A szükséges vízmennyiségen kívül segíthetünk az uborkáknak a megfelelő öntözésmódszerrel. Ahhoz, hogy csökkentsük a levélpenész veszélyeit, kerüljük el a cseppképződést a leveleken. Megfelelő a csepegtetős öntözés használata.

Az uborkákat rendszeresen öntözzük meg

Hogyan és mivel trágyázzuk az uborkákat

A minőségileg és megfelelően megtrágyázott föld igazán gazdag termést biztosíthat. Elég nehéz – ha komolyan gondoljuk, kezdjük a trágyázással már ősszel, amikor előkészítjük az uborkák helyét. Az ajánlott istállói trágya helyett használhatunk érett trágyát is. Ebben az időszakban először megtrágyázhatjuk a földet magas foszfor és kálium tartalmú trágyával, majd ezt a lépést ismételjük meg még a tavaszi időszakban. Fontos szerepet a termés nagyságánál és minőségénél a kálium trágya tölti be – ideális, ha háromszor megtrágyázzuk: ősszel, amikor készítjük a földet, másodszor kb. egy hónappal az uborkaültetés után és harmadszor, amikor az uborkákon megjelenik az első termés.

Mire vigyázzunk uborkaszedéskor

Az uborkaföldet gyakran ellenőrizzük az érés során – ha túl sokáig rajta hagyjuk a beérett termést, a fiatalabb termés nem fog tovább fejlődni. Amikor észrevesszük, hogy az uborka már érett, levesszük a növényről. Hogyan? Kerüljük el a letépést, mely megsértheti a növény szárát. Az uborkákat letörhetjük, vagy levághatjuk. Ennél a tevékenységnél is vigyáznunk kell, hogy ne sértsük meg a hajtásokat vagy a mellette lévő növényeket.

Tempo tipp: A gyakori probléma az uborkatermesztésnél a keserű termés. Nagy szerepet ebben a nemesítés kapott, melynek köszönhetően a zöldségnek csökkent a glikozid és szacharid értéke. Azon kívül a keserű íz mögött kereshetjük a nem elegendő öntözést és a forró napokat eső nélkül. A részét ebben kiveszi a bolond nyár, mely közben forrók a napok és hidegek az éjszakák. Mint megelőzés a keserűség ellen az uborkáknak segíthet a trágyázás humusszal.

Mire vigyázzunk uborkaszedéskor
0 0 votes
Article Rating