Mit csináljunk a gyümölccsel, melyet már nem bírunk megenni

Mit csináljunk a gyümölccsel, melyet már nem bírunk megenni?

Épp most van a gyümölcsök szezonja. Málnák, cseresznyék, barackok és a többi édes gyümölcs, mely mostanában található a boltokban és a piacon. Ha a legjobban szeretnénk élvezni ezeket az ízeket, akkor minél hamarabb el kell a gyümölcsöt fogyasztanunk. Másik lehetőség az, hogy lefagyasszuk a gyümölcsöt. A befőzésnek és a lekvár vagy a szörp főzésnek is megvan a maga varázsa. Kipróbáljuk?

Készítettünk néhány tippet, hogy hogyan lehetne a legjobban kihasználni a gyümölcsöt.

1. Fagyasztás

A fagyasztás a leggyorsabb alternatíva és a fagyasztott gyümölcs megőrzi a vitamintartalmának nagy részét.

Így csináljuk: a gyümölcsöt a lefagyasztás előtt letisztítjuk, kimagozzuk és beletesszük a fagyasztódobozokba vagy a zacskóba és beletesszük a fagyasztóba. Egy kicsit meg is cukrozhatjuk. Főleg a fagyasztott epernek, málnának és a cseresznyének jobb íze van, ha cukrot teszünk rá, mert a cukor összekeveredik a kiöntött gyümölcslével.

A puha gyümölcsöt összemixerelve kell lefagyasztani. Az összemixerelt gyümölcskeverék elkészítése nagyon egyszerű. A gyümölcsöt szétmixereljük és ízlés szerint hozzáadhatunk cukrot vagy juharszirupot.

2. Befőzés

A befőzés nagyon trendi. Néhány gyümölcs a befőzéssel új ízt is kap. A befőzésnél vigyázzunk arra, hogy mindig friss és egészséges gyümölcsöt főzzünk be. A befőttes üvegek és a tetők tisztaságáról talán nem is kell beszélnünk. Nagyon kár lenne, ha elveszítenénk a „termésünket“ a rosszul kitisztított üvegek miatt.

Így csináljuk: A befőzés technikából rengeteg van. A leggyakrabban használt és bevált technika a cukorszirupnak köszönhetően történik. Egy liter szirupra kb. 500 – 600 g cukorra lesz szükségünk, ez csak a gyümölcs savanyúságától függ (minél édesebb a gyümölcs, annál kevesebb cukorra lesz szükségünk). A megfőzött, még meleg sziruppal leöntjük a gyümölcsöt kb. 1 cm-re a teteje alá, majd erősen becsukjuk és sterilizáljuk.

TEMPO tipp: Ha nem szeretnénk, hogy a gyümölcs főzés közben oxidálódjon, és ne veszítse el a színét, ajánlatos a gyümölcsöt tisztításnál belerakni az ecetes, citromos vagy citromsavas vízbe. Ezt követően belerakjuk a poharakba és leöntjük az elkészített a sziruppal.

A befőzés nagyon trendi

3. Lekvár, dzsem és marmeládé

Mindhárom édes finomság az érett és egészséges gyümölcsből készül. A dzsemnél a gyümölcsöt megtisztítjuk, elmetéljük, leszórjuk cukorral és a főzés előtt egy kicsit hagyjuk állni a hűtőben, hogy a gyümölcs levet engedjen. A lekvár friss gyümölcsből készül, mikor a keverésnél elpárolog a víz és a keverék sűrűsödni kezd. A marmeládé pedig a gyümölcspüréből készül. A gyümölcsöt először szétfőzzük, majd ezt követően cukrot adunk hozzá. Mindhárom finomság a hozzáadott pektin és más készítmények nélkül is elkészíthető, de úgy hosszabb lesz a készítése.

Mindhárom édes finomság az érett és egészséges gyümölcsből készül

4. Szörp

A bogyós gyümölcs a legalkalmasabb a finom háziszörp elkészítésére. Már 1 kg gyümölcsből is néhány üveg szörpöt lehet készíteni. Az alapanyagokból elég lesz a cukor (½ kg), citrom (1 db) és víz (½ l). A keveréket kb. ¾ óráig főzzük állandó keverés mellet, majd átpasszírozzuk, beleöntjük az üvegekbe és sterilizáljuk.

5. Szárítás

A gyümölcsnél nem szabad elfelejtkezni a szárításról. A gyümölcsszárítók majdnem az összes gyümölcsöt ki tudják szárítani. Az előnye az, hogy a lassú szárítással a 30 – 50 fok között a gyümölcs megőrzi majdnem az összes tápanyagát. Mindig csak friss gyümölcsöt száríthatunk. A gyorsan romló gyümölcsöt (eper, cseresznye) a szárítás előtt ajánlatos kisebb részekre vágni és alaposan kiszárítani.

A gyümölcsnél nem szabad elfelejtkezni a szárításról

0 0 votes
Article Rating