ha száraz a kezünk

Mit tegyünk, ha száraz a kezünk?

Íme a tippek!

Nem csak a téli hónapok alatt tudunk a száraz kezek érzésétől szenvedni. Elég egy alapos takarítás, festés, kertimunka, sport vagy a szokásos mosogatás. A kéz bőrfelülete – még ha első ránézésre nem is látszik – ugyanolyan finom és érzékeny, mint a test többi része. Amíg viszont a testünk nagyrészét ruha végi, a tenyerünk extrém feltételeknek van kitéve.

Az intenzív közvetlen kinti hatások azok, melyek a leginkább károsak. A tél, a szél, a szappan, a festékek mind-mind szárítják és rontják a kéz védekező mechanizmusát. Az igénybevétel miatt a kellemetlen érzésen kívül a bőrünk elkezdhet hámlani, repedezni, legrosszabb esetben pedig megjelenhetnek különféle kéretlen bőrbetegségek is. Éppen ezért kell megfelelően gondoskodni róla és előre gondolkodni – mivel, ahogy azt már tudjuk – jobb megelőzni, mint utólag megoldáson gondolkodni.

Megelőzés

A legjobb megelőzés a kesztyű – ha a télről, a munkáról, a sportról vagy a szokásos mosogatásról van szó. A kezünket a lehető legnagyobb mértékben óvnunk kellene. A kiszáradástól, a káros anyagoktól és a közvetlen ártalmaktól. A sérült bőr egyenes belépő a kellemetlen baktériumokhoz és vírusokhoz.

A hosszú gyógyulási folyamaton felül a bőrfelületet kellemetlen, vagy egyéb nem túl kecsegtető kiütések is ellephetik.

A kesztyű kiválasztásakor legyünk körültekintőek. Nem mindegyik anyag megfelelő a védelemre. A nedves munkához gumikesztyűt érdemes használni gyapot béléssel.

Az összes többi munkához nagy mennyiségű védőkesztyűt találunk a piacon – részesítsük előnyben mindig a természetes anyagokat, mivel a bőrfelülettel érintkezik ezzel.

A sportolók számára olyan anyaghoz érdemes nyúlni, ami elvezeti az izzadságot és a kezet természetes klímában tartja még télen is – kesztyű nélkül egy lépést se! Már 10 perc a fagyban is rendes károkat okoz, mivel tény, hogy az erős fagy különösen gyorsan szárítja és károsítja a bőrt.

 Megelőzés

Gondoskodás

Az alap gondoskodás közé tartozik, hogy a kezünket tisztán tartsuk és rendszeresen hidratáljuk. Elég ehhez bármilyen alapvető hidratáló krém, amivel minden „terhelés után“ kenjük be a kezünket. A hidratáló krémeket a meleg hónapokban is használjuk beltéren. A mínusz fokokban a zsírosabb krémeket alkalmazzuk. Úgyszintén, ha azt érezzük, kezünket igénybe vettük, azonnal kenjük be. A legjobb idő a krémezésre az esti órák elalvás előtt, amikor garantált, hogy a kezünket már nem fogjuk megerőltetni, így lesz ideje pihenni és regenerálódni.

 Gondoskodás

Regeneráció

Ha a megelőzés és a gondoskodás nem alakult, ahogy azt elképzeltük, elkerülhetetlen a regenerációt elővenni. Valójában ez is a védelmen, a hidratáción és a bőr megkímélésén alapul. A bőrt többször kenjük be naponta. Ezúttal a regenerálódást elősegítő krémeket, olajokat vagy a vazelint válasszuk gyógyító anyagokkal – körömvirágkivonattal, panthenollal, lanolinnal, hialuronsavval beletrafálhatunk.

A kezünk számára gyógyító pakolást, maszkot is bevethetünk, és azzal, hogy a lehető legjobban óvjuk, meggyorsítjuk a gyógyulást.

TEMPO tipp: Ha van kedvünk, próbáljunk ki egy valóban egyszerű peelinget, amihez főzzünk le egy zaccos kávét. A „Grunt“ őrölt kávét ne öntsük ki, hanem alapos kézmasszázst végezzünk vele.

A bőrfelület így szépen vérbőséghez jut, az elhalt apró részek a peeling hatására eltűnnek és kezünk szép rugalmas lesz. Ideális ezt követően alaposan bekrémezni a kezet, és ha van lehetőség rá, zacskóba be is csomagolni. Legalább fél órára törölközővel takarjuk le, hogy melegben legyen, ez a legtöbb, amit a megviselt kezünk számára tehetünk. Ha nem kávézunk, kiváló peeling az olivaolaj is kristálycukorral elkeverve. Ezek után már tényleg csupán időt kell találni a pihentetésre.

0 0 votes
Article Rating