Az igazi nápolyi pizza elkészíthető otthon is

Recept: Az igazi nápolyi pizza elkészíthető otthon is

Magasabb felfújt szélek ropogós külsővel, vékony tészta és minimalizmus. Ez a nápolyi pizza. A nápolyiak azt állítják, hogy az igazi nápolyi pizza csak két fajta lehet: Marinara és Margherita. Mi a különbség közöttük? A Margherita pizzának hagyományosan paradicsomos alapja van, amire rá van szeletelve a mozzarella, friss bazsalikom és egy kevés extraszűz olívaolaj. A Marinara pizza ennél még egyszerűbb: több paradicsomos alap, foghagyma, oregánó és extraszűz olívaolaj. Mivel a mi pizzánk (valószínűleg) nem Nápolyban fog sülni, a szigorú köretválasztást ebben az esetben elengedjük. Viszont ha valóban minőségi tésztát szeretnénk, akkor készüljünk fel, nem lesz egyszerű.

Mire van szükségünk a nápolyi pizza elkészítéséhez

A tésztához (2 darabhoz):

  • 500 g sima liszt (ideális olasz pizzához való, W 220 – 380 gluténnel)
  • 250 g langyos víz
  • 1,25 g friss élesztő
  • 3 g extra szűz olívaolaj
  • 12 g napraforgóolaj
  • 10 g só

A körethez:

  • 425 ml paradicsomkonzerv
  • 1 EK cukor
  • sonka
  • mozzarella (ideális lé nélkül 44 % zsírtartalommal)
  • oregánó

Hogyan készítsük el a nápolyi pizzát

1. Egy bögrében langyos vízben feloldjuk az élesztőt 1 TK sima lisztel, lefedjük konyhatörlővel és hagyjuk kelni 12 percig egy melegebb helyen.

2. Egy nagy tálban összekeverünk 500 g lisztet, 250 g vizet és a megkelt élesztőt. Itt kezdődik az egész folyamat: a tészta gyúrása 30 percet fog igénybe venni. Csinálhatjuk kézzel, vagy géppel is lassú fokozaton. Ehhez a folyamathoz ajánlatos a 26 °C hőmérséklet.

3. 10 perc gyúrás után hozzáadunk 10g sót, majd tovább gyúrjuk.

4. 25 perc után hozzáadjuk a napraforgó és az olívaolajat is majd további 5 percig gyúrjuk.

5. Azután a tésztát két részre osztjuk, melyet tépések nélkül zárunk le.

6. Az így elkészített tésztát megszórjuk lisztel, letakarjuk nedves konyhatörlővel, majd hagyjuk kelni 6 órán keresztül egy melegebb helyen.

7. Felmelegítjük a sütőt a maximumra, általában ez 250 °C, ideális pizzakővel együtt és hagyjuk 1 órán keresztül üresen, hogy kellően átmelegedjen.

8. A kelesztés folyamata alatt elkészítjük a paradicsomos alapot: a konzerv paradicsomot összekeverjük 1 EK cukorral, szétmixereljük és addig főzzük, amíg megsűrűsödik.

9. Egy babadarával megszórt deszkán vékony tésztát formálunk magasabb szélekkel. A szélébe mozzarella csíkokat is csomagolhatunk, amik a pizzának egyedi ízt adnak.

10. A pizzát megkenjük a paradicsomos alappal, egy tésztára körül belül 1 merőkanál alap kerül, rárakjuk a sonkát és a sajtot, majd mehet a sütőbe.

11. Mielőtt kivesszük a pizzát, megszórjuk szárított őrölt oregánóval.

12. A pizzát kivesszük, felszeleteljük, majd hagyjuk egy pár percig hűlni. Jóétvágyat.

Tempo tipp: Az igazi nápolyi pizza általában bükkfával hevített kemencében sül. Az optimális hőfok 350-től 450 °C-ig, ezt otthon a sütőben nehezen érjük el. Kompenzálhatjuk viszont azzal, hogy a 3 perc helyett 10 percig hagyjuk 250°C-on sülni. További jó segítőtárs a sütőkő, aminek segítségével ropogósabb lesz a tészta. Körül-belül 30 eurós invesztícióról van szó, amin el kéne gondolkodnunk, amennyiben gyakrabban készülünk pizzát sütni.

0 0 votes
Article Rating