Szent Mikulás

Szent Mikulás

Tudjuk, hogy mit szokott régen hozni a gyerekeknek és hogy honnan származik?

Szent Miklós nem egy kitalált figura. Egy igazi ember volt, akit híressé tett a jósága és az odaadása. Ezért minden éven emlékezünk rá és szimbolikusan az ő nevében megajándékozzuk szeretteinket. Több részlet is érdekel az életéből?

Lehet, hogy meglep minket az, hogy a Mikulás a mai Törökország területén élt. Egy püspök volt, egy reális történelmi alak volt, mely a 3. – 4. században élt. Az egész életét példakép értékűen élte le – vigyázott az igazságra, mindenféle bíróságokon vett részt, hogy ne legyenek lefizetve. Abban az időben nagyon gyakran előfordult, hogy a bíróság a bűnös embert is ártatlanná nyilvánította, mert valaki lefizette a bírót. Mikulást mindenki a jóságáért és az odaadásáért kedvelte. Az édesapja halála után az egész vagyonát olyan embereknek osztotta szét, akiknek a legjobban szükségük volt rá – szegényeknek és éhezőknek.

Miért ünnepeljük a Mikulást december 6.-án?

Szent Miklós ünnepét december 6.-án tartjuk. Ez nem egy véletlen, mert a történelmi iratok szerint Mikulás pont ezen a napon hunyt el. A pontos év azonban nem ismert, de valamikor 345 és 350 közt lehetett. A legtöbb háztartásban a Mikulás már december 5. jár. Tudjuk miért? Ez a hagyomány a régi európai naptárt követi. E naptár szerint a nap éjszakával kezdődik, így Szent Miklós már december 5. este kezdődik.

Valamikor a csizmák nem hajlottak meg a sok csoki alatt, pont ellenkezőleg. A szófogadó gyerekek egy faágat masnival átkötve és egy sütit egy alak formában (Mikulás, ördög, vagy angyal) , mogyorót vagy gyümölcsöt. Ha nem fogadtak szót, a Mikulás csak szenet vagy krumplit hozott nekik.

Hagyjuk, hogy idén minket is inspiráljon ez a varázslatos ünnep? A narancs, mandarin, édes alma és házi keksz talán nem fogja a gyerekeket annyira elvarázsolni, mint a szép színes csomagolású édességek, melyeket a boltban kaphatunk, de gondoljunk arra, hogy ezt is csak az egészségükért tesszük.

0 0 votes
Article Rating