Tanácsok a szobanövények gondozására

Tanácsok a szobanövények gondozására

A téli hónapokban kevesebb napfény áll rendelkezésükre, gyötri őket a fűtött száraz levegő és a hőkülönbségek a szellőztetésnél. Sok növényen ez a levélhulláson, száradáson és hervadáson mutatkozik meg. Íme néhány tipp, melyeket érdemes betartani. A növények ezért megajándékoznak minket gyönyörű zöld levelekkel.

1. Tartson szünetet a trágyázással. A növényeknek lassan csökkentsük a trágyaadagot és hagyjuk, hogy pihenjenek.

2. Még mielőtt elindítsuk a talajfűtést, az összes virágot helyezzük feljebb a talajtól. Ugyan így helyezzük át a többi virágot is a radiátor vagy más fűtőtest közeléből.

3. A növények télen, amikor kevesebb fényhez jutnak kevesebb vizet és kisebb hőmérsékletet szeretnek. Tegyük őket egy hidegebb helyiségbe (többnyire hálószobába) és kevesebb vízzel öntözzük őket.

4. A fűtő időszakban több por van a házban, ezért rendszeresen töröljük le a virágok levelét egy nedves ronggyal (főleg a könnyezőpálmáknál vagy az anyósnyelveknél, melyek igazi szakértők, ha a porfogásról van a szó), hogy ne csökkenjen a fotoszintézis folyamata.

5. A szellőzés a szobanövények számára egy extrém hőkülönbséget jelent. A növények is megfázhatnak – ez főleg a levélhullással mutatkozik, ezért védjük meg őket a huzat elöl úgy, hogy szellőzéskor áthelyezzük őket egy másik helyiségbe.

6. Csak állott vízzel öntözzük, nem hideggel egyenesen a csapból (télen rendkívül hideg szokott lenni). Zuhanyzásnál is helyezzük előnybe a langyos víz használatát, hogy a növények ne kapjanak sokkot.

7. Emeljük a páratartalmat. Főleg, ha orchideát vagy más tropikus növényt termesztünk, melyek érzékenyek a levegő páratartalmára, másképp észrevehetjük majd a száraz levél végeket. Ezt a túlfűtött levegő okozhatja.. Állítsuk a növényeket egy vizes kővel kirakott alátétre (úgy, hogy a gyökerek ne érintkezzenek a nedvvel) vagy helyezünk a közelükbe vizes tálakat. A páfrányokat örvendezteti a gyakori spiccelés, nyugodtan naponta kétszer is. Válasszon olyan spriccelőt, melynek párás hatása van, hogy a víz ne álljon feleslegesen a növény levelein.

8. Az afrikaiibolyák és az orchideák gyakran télen virágoznak. Ilyenkor szükségük van az ásványianyagokra és a hidegre – az orchideát sokkolhatjuk, ha egy hidegebb fényes előszobában, ahová áttesszük egy pár hétre, amíg nem kezd virágozni. Az afrikaiibolya értékeli majd a fényt például egy ablakpárkányon (nem a radiátor felett) és a rendszeres öntözést az álátétben (egy héten egyszer). Ha szeretnénk támogatni a virágzást, segítsünk neki egy kis virágtrágyával, mely segít a szobanövények virágzásában.

8. A tél végén, még a tavasz kezdete előtt ültessük át a növényeket. Válasszunk egy olyan virágcserepet, mely 1,5 -ször nagyobb a réginél. A növény így nem fogja feleslegesen növeszteni a gyökereit és örvendeztetni fog minket a gyönyörű zöld leveleivel.

A tél végén, még a tavasz kezdete előtt ültessük át a növényeket

0 0 votes
Article Rating