Tippek a zöld otthonra

Tippek a zöld otthonra

Mit kell csinálnunk minden bevásárlás előtt?

A bevásárlási szokásainkról évről évre több kutatás jön létre. Egyre több ember felelősebb – önmagához, a természethez, a pénztárcájához és a környezetéhez. Ha ökologikusak és etikusak szeretnénk lenni, próbáljunk nem pazarolni az ételt. Ez a legrosszabb dolgok közé tartozik, amit csak csinálhatunk a családi pénzünkel. Hogyan? Mindennek az alapja a vásárláshoz való hozzáállás.

1. Nézzünk a spájzba

A spájzban gyakran találhatunk olyan dolgokat, melyek csak halmozódnak, mert nem használjuk őket olyan gyakran és hamarosan lejárhat a szavatosságuk – lisztek, pesztók, pástétomok vagy kinyitott tészták gyakran a molyok vagy más kártevők otthonává válnak. Tartsuk a spájzunkat tisztán és legyen tökéletes áttekintésünk arról, hogy mit tartunk benne – így elkerülhessük a harmadik őrölt paprika (mert mi van, ha hiányzik, amikor gulyást akarunk főzni) vagy bazsalikomos pesztó vásárlását, mert pont most vannak leárazva (és otthon már így is kettő van).

2. Takarítsuk ki a hűtőt

Legalább hetente egyszer ki kell takarítanunk a hűtőt – minden terméken el kell olvasnunk a szavatossági időt és azokat a termékeket, melyek hamarosan le fognak járni, előre kell helyeznünk, elkészítenünk vagy egyből tálalnunk. Ellenőrizzük a kinyitott lekvárokat, ketchupokat és a kompótokat, hogy ne legyenek penészesek. A minimális jeleknél távolítsuk el ezt a terméket, hogy ne fertőzze meg a többit.

3. Tervezzük be az étrendünket

Rájöttünk, mit kell megennünk? Fél tök, elhervadt répák, sajt pár nappal az előtt, hogy le fog járni és a félkilós joghurt, melyből a gyerekek maximálisan 2 kanállal ettek? Egy kis képzelőerővel betervezhetjük az étrendünket legalább 3 napra, ideálisan 5 napra. Mindig fogyasszuk először a maradékokat, melyeket már nem tudunk máskorra halasztani, így a bevásárlás elhalaszthatjuk még egy két nappal is. Nagy előnnyé válik az, ha van a fagyasztónkban legalább fél kenyér – az mindig megment minket, ha több időre halasztjuk el a bevásárlást.

Tervezzük be az étrendünket

4. Írjunk bevásárlólistát

Lista nélkül tovább egy lépést sem! Legfontosabb egy másik paraméter – írjuk le az élelmiszereket olyan sorrendben, ahogy a boltban vannak elhelyezve. Ez nagyon egyszerű lesz, ha egy boltban szeretünk vásárolni – többnyire úgy van, hogy először jön a zöldség meg a gyümölcs, majd a pékáru, hűtött dolgok, húsok vagy fagyasztott élelmiszerek és utoljára az édességek és a drogéria. A kitalált séta az üzletben megspórolhatja az időnket és az idegeinket is, ha nem akkor vásárólunk, amikor legtöbb ember van az üzletben. A jól leírt listának köszönhetően nem fogunk elveszni és nem kell majd visszatérnünk a pénztártól.

5. Együnk és vigyünk magunkkal egy üveg vizet

Ehhez talán nem is kell semmit hozzáfűzni. Ha éhesen megyünk bevásárolni, többnyire veszünk sok édességet és olyan fajta élelmiszereket, melyeknek nem tudnunk ellenállni az éhség miatt. Ez az italokra is igaz – ha a hűtőből kacsingat ránk egy szénsavas ásványvíz, amikor állunk a nagy sorban és izzadunk, mindent megadnánk érte. Ilyenkor benyúlunk a táskánkba és kivesszük az üveg vizet (üvegből vagy egy speciálisan többször használható műanyagból) – így csinálhatunk valamit a természetért és a pénztárcánkért.

Együnk és vigyünk magunkkal egy üveg vizet

0 0 votes
Article Rating