Utazás az autóban egy újszülöttel

Utazás az autóban egy újszülöttel

Mire kell vigyáznunk?

Régen gyermekeinket kocsikban toltuk haza a szülőszobáról, későbbet pedig kádakban vagy kézen tartva a hátsó üléseken. A biztonsági övekről akkoron még szó sem esett. Persze az utakon való közlekedés, ebből adódóan az ilyen dolgok felőli érdeklődés és a családi szokások is mások voltak. Mire kell vigyáznunk újszülöttünkkel a kórházból haza vezető úton?

Ha gyalog megközelíthető távolságban lakik a kórháztól természetesen semmi akadálya, ha az időjárás is kedvez. Az autóval való közlekedés nem kötelező! A kivételt képezik azok a napok (esetlegesen konkrét órák, amikor a hőmérséklet 30 fok fölé vagy 0 fok alá csökken – mindig forduljon az ajánlott vagy az ön által előnyben részesített segélyszervezethez, amelyben megbízik. Ha esetleg úgy dönt hogy kocsiban tolja haza a gyermeket gondoljon a megfelelő öltözékre (elég egy réteggel több mint a felnőttekre, természetesen hosszúujjú és vékony sapka ideálisan vékony tollpaplan a nyári napokon is). Biztonságban bebugyolálva, vízszintes helyzetben kellemesen fogja magát érezni. Ha lehetőség van rá a matracot a kocsiban egy picit megemelhetjük hogy a gyerek feje magasabban legyen (de nem lehet „megtörve”, mintha párnán feküdne, csak mérsékelten látható törés nélkül).

1. Az árnyékban való várakozás

Az utazás előtt, főleg a nyári hónapokban az autót megfelelően ki kell szellőztetni. Ezt követően besötétíteni a hátsó ablakokat és ellenőrizni, hogy nem e forrók az ülések. Hagyja az autót az árnyékban, amíg a gyermeket a gyerekülésben el nem helyezi.

2. Autóülés az újszülötteknek

Az autóülés az újszülötteknek kötelező felszerelés. Ideális, ha a rögzítését nyugodtan otthon leteszteli még a gyermek megszületése előtt. Megelőzi ezzel a stresszes helyzeteket és a kellemetlen pillanatokat a baba számára. A babát stabilan és biztonságosan rögzítse, de mindenféleképpen gondoljon arra hogy hagyja szabadon lélegezni! Vigyázzon, hogy ne üljön túl mélyen az ülésben, ne nyomja a bordáit a mellkasát és a nyaka egyenesen legyen, ellenkező esetben ez légzési nehézségekhez vezethet.

3. Az újszülött és a klíma

A klíma tabu. Bármilyen hőváltozás az újszülött számára stresszhelyzetet okozhat, mivel még nincs kifejlődve a saját hőszabályozó képessége. A kivételt képezik a hosszú utazások a nyári hónapok során, amikor az autóban jelentősen megemelkedne a hőmérséklet a kintihez képest. Ebben az esetben a klímát óránként egy pár percre kapcsolja csak be és csakis a szélvédő irányába engedje (a gyermek hátul legyen) kézzel ellenőrizze, hogy nem e fúj rá. Soha ne állítsa a hőmérsékletet 3 – 5 fokkal alacsonyabbra a kinti hőmérséklethez viszonyítva.

Az újszülött és a klíma

4. Egy percre sem egyedül hagyni

Semmi esetre se hagyja, még egy percre sem egyedül a gyermeket az autóban! A legnagyobb tekintettel a körülményekre is radikális hőmérsékletváltozások mehetnek végbe az autóban, a kinti 25 fok ellenére.

5. Különleges szállítás

Kimondottan az első 6 hónapban a babát különleges körültekintéssel szállítjuk. Továbbá az utazási idő nem lehet megterhelő a számára, míg meg nem tanul magától ülni és tartani a fejét. Így a babának negy valószinűséggel örömöt fog okozni az utazás mindenre jobban oda tud majd figyelni, „kellemesen elrázkódik majd”, tetszeni fognak neki a monoton hangok, viszont a későbbiekben motivációt kell, hogy érezzen a mozgásra. A babának az ébren töltött idő többségét szilárd de megfelelően alátámasztott felületen kell töltenie, az alváshoz a szakértők pedig speciális pólyákat vagy tollpaplanokat ajánlanak.

Különleges szállítás
0 0 votes
Article Rating