Izbovky ako stvorené pre škandinávsky štýl

Izbovky ako stvorené pre škandinávsky štýl

„Objavenie“ škandinávskeho štýlu v našich končinách spôsobilo obrovskú zmenu na pohľad moderného bývania. Nielen moderného, ale najmä funkčného, priestranného, čistého a nesmierne útulného. Mnohí z nás si uvedomili, že namiesto preplnených miestností s množstvom nepotrebných vecí je škandinávsky pohľad na bývanie tou správnou odpoveďou. Jeho nesmierne dôležitou súčasťou je i dostatok zelene – ktoré izbovky sú však vhodné a čím interiér dokážeme ešte viac ozvláštniť?

Škandinávskemu štýlu dominujú nekvitnúce izbovky

Škandinávske domovy sa rozhodne nemôžu chváliť obrovským množstvom svetla vo svojich interiéroch – počas zimy slnko uzrú skutočne len na pár hodín. A tomuto faktu zodpovedá i výber izbových rastlín. Preto sa vôbec nemusíte obávať toho, či domá máte ideálne podmienky na ich pestovanie. Medzi izbovky, ktoré spĺňajú náročné požiadavky škandinávcov (nenáročnosť, veľa zelene a estetické hľadisko), patrí napríklad monstera, papraď, nefrolepka, potosovec či zamiokulkas. Tieto rastliny sa snažíme umiestniť na parapet alebo v blízkosti okna, resp. na iné svetlé miesto v izbe. Izbovky dodajú každému priestoru útulnosť a okrem toho výrazne prispievajú k lepšej vnútornej klíme.

Škandinávskemu štýlu dominujú nekvitnúce izbovky

Nenáročné kaktusy a sukulenty

Škandinávci sú povestní tým, že izbovky pestujú všade, kde sa dá. Výnimkou samozrejme nie je ani kúpeľňa či dokonca toaleta. V týchto miestnostiach však panujú špecifické podmienky: najmä nedostatok svetla a zvýšená vlhkosť. Ako sa s tým vysporiadať? Zaujímavou voľbou môžu byť nenáročné kaktusy alebo sukulenty. Tie stačí umiestniť na parapet, dobre vynímať sa budú tiež na vani či umývadle. Samozrejme, hovoríme o malých črepníčkoch s malými kaktusmi a sukulentmi. Ale i tieto malé rastliny dokážu priniesť veľké zmeny – k lepšiemu. A navyše, s minimálnou starostlivosťou.

Nenáročné kaktusy a sukulenty

Nebojte sa exotických rastlín

Solitér, alebo aj samostatne stojaca jednotka – zväčša ide o kus nábytku. Škandinávci však kreslá, knižnice či lampy vymenili za samostatne stojace veľké izbovky. Veľmi často na tento účel používajú veľkolepo vyzerajúce exotické palmy, ktoré v priebehu rokov dosiahnu naozaj majestátnych rozmerov. Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, máme pre vás tip: palma je pomerne háklivá na teplotné zmeny, často sa tak stáva, že počas zimy jej môžu prechladnúť korene zo studeného vzduchu od zeme. V prípade, že máte podlahové kúrenie, môžu korene naopak vyschnúť. Ako toto vyriešiť? Rafinovaným spôsobom je malý vozík na kolieskach, ktorý izbovku oddelí od podlahy a zároveň s ňou budete môcť hravo pohybovať aj v dospelosti.

Odrezky vo váze

Pýtate sa, prečo majú Škandinávci toľko zelene u seba doma? Odpoveďou môže byť aj ich záľuba v hydroponickom pestovaní. Čo si pod tým predstaviť? Odrezky z rastlín, napríklad z monstery, vložia do vázy s vodou a tam ich majú niekoľko týždňov. Ide o riešenie, ktoré vám okamžite pomôže dostať kúsok zelene na želané miesto bez ohľadu na svetelné podmienky miestnosti. Takéto pestovanie však nie je vhodné na dlhú dobu, keď izbovka pustí korene, je správne ju zasadiť do substrátu v črepníku a nájsť jej vhodné miesto. A tak máte doma zrazu doma o ďalšiu rastlinku viac.

Odrezky vo váze

Bylinková záhrada v skleníčku

Veľmi obľúbeným riešením Škandinávcov, ako dostať kus zelene domov, je tiež malý skleníček na parapetnej doske. Tu zväčša pestujú rôznorodé bylinky, pokojne ich však môžete prestriedať i s menšími sukulentmi, kaktusmi alebo ďalšími rastlinkami. Dajte si však pozor na to, aby ste bylinky nekupovali v supermarkete – tieto črepníky sú určené na okamžitú spotrebu a zvládnu nanajvýš pár týždňov. Bylinky si môžete sami vypestovať zo semena alebo kúpiť sadenicu v záhradníctve. I takto dokážete do svojich domov dostať kúsok Škandinávie, no najmä krásy, lepšieho vzduchu a útulnosti.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Vianočné kávové zrno
Recept: Vianočné kávové zrno