Kedy a ako rezať živý plot?

Kedy a ako rezať živý plot?

Živé ploty boli kedysi veľmi obľúbené, no postupne sa začali vytrácať z našich záhrad. Vyhnali ich vysoké betónové múry zabezpečujúce najvyššie súkromie a intimitu bez nutnosti starostlivosti. Čoraz viac ľudí však v súčasnosti hlása návrat k zeleným hraniciam. Živé ploty sú totiž zaujímavým estetickým riešením s množstvom ďalších výhod – zadržiavajú prach, sú prirodzeným vetrolamom, vdýchnu do záhrady život a možno by ste ani neverili, aké sú bezpečné. Ako a kedy ich správne rezať?

Základom je vybrať si vhodný živý plot. V zásade existujú dva typy – listnaté a ihličnaté. Ihličnaté sa upravujú do formálnych tvarov, držia si svoju hustotu počas celého roka. Listnaté môžu byť opadavé alebo neopadavé, zväčša sa upravujú menej formálne a používajú sa do prírodných záhrad.

Ako rezať živý plot?

Živý plot nevyžaduje náročnú starostlivosť, hoci sa to môže zdať na prvý pohľad inak. Spravidla ho stačí rezať raz do roka, len pri príliš bujne rastúcich druhoch dvakrát. Ak chcete rezať dvakrát, režte v júni a potom v auguste. Ak chcete rezať len jedenkrát, mali by ste to stihnúť v júni. Predtým však skontrolujte priestor medzi konármi, či v hniezdach stále nie sú mláďatá vtákov. Ak nájdete v hniezde vtáky, rez odložte – plotu sa nič nestane.

Pri reze postupujte zospodu nahor a dodržiavajte kónický tvar, to znamená, že plot by mal byť v spodnej časti o niečo širší ako navrchu, pri výške 1 m by mala byť jeho spodná časť o 10 centimetrov širšia ako horná.

Ako rezať živý plot?

Čím rezať?

Ideálne je strihať nožnicami alebo plotostrihom. Na výber máte akumulátorový, elektrický alebo motorový. Nemusíte si ho ani kupovať, dnes si ho už bežne požičiate v požičovni náradia (keďže ide o nástroj, ktorý používate len raz do roka, často sa neoplatí kupovať.

Ako na opadavé druhy?

Na ploty z opadavých listnatých druhov zvoľte radšej nožnice – vyhnete sa tak prerezaniu listov, ktorých okraje začnú hnednúť a schnúť a plot bude pôsobiť neesteticky. Opadavé listnaté druhy sa režú iba raz do roka, v júli.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Ako sa prejavuje nedostatok zinku
Ako sa prejavuje nedostatok zinku?