Kedy dať dieťaťu antibiotiká

Kedy dať dieťaťu antibiotiká a kedy nie?

Fundovanú odpoveď vám dá, samozrejme, pediater. Antibiotiká nie sú „lentilky“, nie náhodou sú dostupné iba na predpis. Pri ich užívaní treba dohliadať na správne dávkovanie aj na časové rozostupy medzi jednotlivými dávkami.

Antibiotiká usmrcujú baktérie alebo zabraňujú ich rozmnožovaniu. Tým nás liečia. Okrem zlých baktérií však ničia aj tie dobré – tie, ktoré sa nachádzajú v našich črevách a pomáhajú nám tráviť a budovať imunitu. Práve preto by ste pri užívaní antibiotík nemali zabúdať na B-komplex a probiotiká – užívať ich spolu s jedlom medzi dvomi dávkami antibiotík, nikdy nie súčasne s nimi – to by bolo zbytočné, keďže by ich antibiotiká hneď zlikvidovali.

Kedy sa podávajú antibiotiká?

Antibiotiká nie sú lieky, ktoré utlmujú príznaky ochorení či znižujú horúčku – sú to špeciálne chemické látky, ktoré usmrcujú baktérie. Sú účinné iba pri bakteriálnych infekciách. Pri vírusových ochoreniach sú neúčinné.

podávanie antibiotík

Ako sa rozlišuje bakteriálna a vírusová infekcia?

Nie je to také jednoduché. Pediater rozlíši vírusovú a bakteriálnu infekciu na základe klinických prejavov v kombinácií s krvnými vyšetreniami – v ideálnom prípade. Mnohí majú už v ambulancií prístroj na CRP, ktorý poukáže na prítomnosť baktérií v organizme. O bakteriálnom pôvode infekcie tiež môžu svedčiť výtery.

Pri prvom podaní antibiotík pozorne dieťa sledujte – najmä u citlivejších detí sa môžu objaviť alergické reakcie, napríklad kožné vyrážky, opuchy, zvracanie či problémy s dýchaním. O ich výskyte okamžite informujte pediatra, prípadne začnite s podávaním prvej pomoci a zavolajte záchranku, ak si to zdravotný stav vyžaduje.

Ak dieťa bezprostredne po podaní antibiotík zvracalo, je možné, že sa nestihli vstrebať. V žiadnom prípade však nenahrádzajte vynechanú dávku ďalšou, či dvojitou dávkou liečiva. Informujte sa o správnom postupe u svojho pediatra.

Antibiotiká zvyčajne začínajú účinkovať na tretí deň liečby. Ani po zlepšení príznakov však liečbu neprerušujte či neznižujte dávkovanie. Je nutné, aby lieky usmrtili všetky baktérie vo vašom tele, inak sa ochorenie môže vrátiť s oveľa horšími následkami.

Podľa prieskumov menej ako tretina ochorení je spôsobená bakteriálnou infekciou. Žiaľ, často pod nátlakom samotných pacientov (či mamičiek) lekári predpisujú antibiotiká úplne zbytočne aj na ochorenia, ktoré antibiotiká neliečia – vďaka tomu a nedodržiavaniu dávkovania či dĺžky liečby sa stávajú baktérie rezistentné a naše organizmy slabšie a zraniteľnejšie.

ktoré antibiotiká neliečia
0 0 hlasov
Hodnotenie článku