Kedy pustiť dieťa samo von

Kedy pustiť dieťa samo von

Človek je tvor zvedavý, už od narodenia ho láka spoznávať nové zákutia, miesta, tvary, chute, ľudí. Skôr či neskôr každému jednému dieťaťu začne byť bádanie doma malé, postupne sa dopracuje k tomu, že dokonca mu už nestačí ani bádanie vonku s rodičom a bude sa chcieť osamostatniť. Kedy je ten správny čas dovoliť dieťaťu vydať sa von bez sprievodu svojho zákonného zástupcu? Pokúsime sa nájsť odpoveď na túto zložitú otázku v nasledujúcich riadkoch.

Rodičia musia prekonať strach

Mnoho rodičov sa bojí chvíle, keď ich dieťa, ktoré malo doteraz vždy pri sebe dozor, zrazu bude chcieť ísť spoznávať vonkajší svet plný nástrah samo. Tento strach je celkom prirodzený, no ešte prirodzenejšia je túžba dieťaťa, ktoré má chuť bádať a objavovať nové veci. Rodičia by v prvom rade mali začať pracovať na sebe – už od začiatku by sa mali pripravovať na túto chvíľu a zároveň by mali urobiť maximum preto, aby dieťa bolo pripravené na objavovanie sveta bez dozoru. To znamená, že počas spoločných chvíľ by ho mali učiť to, čo je podľa nich dôležité pre to, aby dokázali bez ujmy na zdraví prežiť v tej hrôzostrašnej džungli menom vonkajší svet.

Rodičia musia prekonať strach

Ako zistiť, že dieťa je pripravené ísť von samo?

Tu v zásade platí iba jedno pravidlo – dieťa v predškolskom veku by sa ešte nemalo samo pohybovať po vonku, samozrejme, ak vonkajším svetom nemyslíme ohradenú záhradu rodinného domu. Potom do hry vstupuje množstvo premenných: vek dieťaťa, jeho osobnosť, temperament, nadobudnuté skúsenosti, znalosti a vedomosti, miesto bydliska, miera zodpovednosti a samostatnosti.

Hovorí sa, že ideálny vek na to, aby dieťa preskúmalo svet samo, je okolo 10 rokov. Táto hranica sa však na základe predchádzajúcich faktorov môže pohybovať – smerom hore i dole. Dieťa i rodič by najlepšie mali moment, keď je potomok pripravený na samostatné bádanie, vycítiť sami. Pokojne môžete začať s menším testovaním – dovolíte mu ísť von iba na chvíľu aj to na neďaleké ihrisko, a tak zistíte, ako bude dieťa reagovať a tiež, či je zodpovedné a dodržiava dohody. Základom je však používať zdravý rozum a ak svojmu dieťaťu dôverujte, zbytočne neotáľajte.

dieťa je pripravené ísť von samo
Viac článkov
jablkáč aj pre deti
RECEPT: Jablkový koláč aj pre deti