Knihy ako dekorácia

Knihy ako dekorácia

Jednoduché tipy, ako využiť krásu kníh

Knihy skrývajú nielen bohatstvo informácií a príbehov, ale tiež silu premeniť ich na krásnu dekoráciu. Či už ste vášnivým čitateľom, alebo máte radi netradičné riešenia, prinášame vám niekoľko zaujímavých tipov, ako im nájsť novú funkciu. Ako premeniť knihy na dekoráciu?

Kniha na nočnom stolíku ako dekorácia

Jednoduché, rýchle, estetické, praktické. Mnohí z nás zvyknú pred spaním čítať, pre kvalitný spánok je to rozhodne lepšie riešenie, ako sa pozerať do telefónu. Ak máte pri posteli nočný stolík, spojte praktické s krásnym: umiestnite naň tri, štyri knihy. Môžete ich oprieť o stenu (vtedy odporúčame kníh menej – jednu, dve), alebo z nich postavte nerovnomerný komín (každú knihu otočte trochu iným smerom, tu sa hodí kníh viac – štyri, päť). Okrem toho, že knihy budete mať vždy pred spaním po ruke, získate aj veľmi príjemnú a prirodzenú dekoráciu bez akýchkoľvek investícií.

Zoraďte si ich v knižnici podľa farieb

Riešenie, ktoré obľubujú nielen grafickí dizajnéri či ľudia s obsesívno-kompulzívnou poruchou. Zoradiť knihy v knižnici podľa farieb ulahodí každému oku. Začneme od svetlejšej a pokračujeme k tmavšej farbe. Na začiatok dáme k sebe všetky knihy s bielym chrbátom, potom so žltým, pokračujeme k oranžovej odtiaľ k červenej a cez modrú až k čiernej. Ak máte veľa trpezlivosti, pokojne môžete z farieb kníh skúsiť vytvoriť i jednoduchú mozaiku.

Zoraďte si knihy v knižnici podľa farieb

Urobte si z kníh výstavu

Čoraz viac vydavateľov si uvedomuje, že „knihu nemôžeš súdiť podľa obalu“ síce platí, no ľudia sa o ich kúpe rozhodujú aj podľa vizuálu. Preto si najímajú špičkových grafických dizajnérov, typgorafov a fotografov, aby im vytvorili nezameniteľnú a atraktívnu obálku. Máte aj vy v knižnici kúsky, o ktorých by ste mohli bez obavy povedať, že ide o umelecké diela? Pokojne si ich vystavte. Namiesto toho, aby ste knihy uložili do poličky chrbtom k sebe, ukážte ich obálky. Áno, ide o priestorovo náročnejšie riešenie a do knižnice či na poličku sa vám tak zmestí výrazne menej kníh. Ten pocit z krásna, ktoré zažijete, však hravo vyváži tento nedostatok.

Nájdite im netradičné miesto

Knihy nemusia byť iba v knižnici. Pokojne im môžete nájsť netradičné miesto – a to nielen vtedy, keď ste sa práve nasťahovali do nového a ešte nemáte nábytok. Jedným z obľúbených a veľmi estetických riešení je knihy umiestniť do rôzne vysokých komínov pri stene. Ak máte malé deti, toto riešenie však neodporúčame. Ďalším efektným i efektívnym riešením je knihy umiestniť na parapet k oknu, ktoré neotvárate. Ak máte doma krásnu misu, môžete položiť tri knihy na konferenčný stolík – na spodok najväčšiu, doprostred stredne veľkú a na vrch najmenšiu a už iba ako čerešničku na ne položíte misu s ovocím.

Využite ich prakticky

Ak máte doma veľké množstvo kníh, ktoré pre vás nemajú až takú veľkú hodnotu, môžete im nájsť nové a funkčné využitie. Aké? Napríklad si z nich môžete ku posteli postaviť „nočný stolík“, na ktorý si postavíte lampičku. Alebo si z nich postavíte stojan na kvety. Prípadne si môžete postaviť štyri rovnako vysoké komíny, na ktoré položíte dosku a zrazu máte stôl. Alebo nimi podložíte gauč, na ktorom sa vám zlomila noha. Alebo… nebojte sa vymýšľať nové veci. Knihy sú skvelé nielen na čítanie, ale aj ako dekorácia. Presvedčte sa o tom sami.

Knihy sú skvelé nielen na čítanie, ale aj ako dekorácia. P
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Doprajte si poobednú siestu
Doprajte si poobednú siestu, môže zabrániť vyhoreniu