Koľko vážil najťažší melón

Koľko vážil najťažší melón?

9 zaujímavostí o obľúbenej letnej pochúťke

Dokonalé letné osvieženie, ktoré si nájde svojich fanúšikov nielen medzi deťmi, ale aj na záhradnej párty či počas rodinnej dovolenky na pláži. Melón je skvelým pomocníkom pri hydratácii, ak sa práve opaľujete a nemáte po ruke fľašu s vodou. Pripravili sme pre vás 9 zaujímavosti o tomto ovocí, alebo zelenine?

1. Melón je zelenina

Melón bol do istého času opradený tajomstvom – najmä deti v škole sa hádali, či je to ovocie, alebo zelenina. Správna je druhá možnosť. Melóny patria do rovnakej čeľade, ako napríklad uhorky či tekvice.

2. S melónom až do hrobu

Túto obľúbenú zeleninu pestovali v starovekom Egypte už pred viac ako 5 000 rokmi, odtiaľto sa neskôr rozšíril do Indie a Číny. Dozvedeli sme sa to aj vďaka nástenným maľbám melónov v hrobkách samotných Egypťanov. Tí melóny dávali dokonca svojim pozostalým aj do truhly na cestu podsvetím.

3. Najťažší melón na svete

Niekto naň poklopká, iný ho poťažká – každý si vyberá melón inak. Ak patríte k druhej skupine, s najťažším plodom, ktorý je zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov, by ste mali čo robiť. Najťažší melón na svete vážil 159 kg a bol vypestovaný v štáte Tennessee v USA. A čo priemerná váha? Tá sa pohybuje na úrovni 5,5 kg.

Najťažší melón na svete

4. Ako dlho dozrieva melón

Vodné melóny majú svoj pôvod v Afrike, a tak horúce dni sú pre ne najlepšou motiváciou dozrieť. Náročnejšie odrody potrebujú približne 130 teplých dní, kým si ich vychutnáte. Tým menej náročným melónom stačí na dozretie 90 – 100 slnečných dní.

5. Koľko percent vody obsahuje melón

V úvode článku sme spomínali, že melón je skvelou náhradou za vodu. Dokonca v minulosti ich niektorí bádatelia nosili na svoje výpravy namiesto fľaše s nápojom. Niet sa čomu čudovať, približne z 92 % je melón tvorený práve vodou, zvyšných 8 % tvorí cukor.

6. Kde sa vypestuje najviac melónov

Hoci svoj domov majú melóny v Afrike, dnes je ich najväčším pestovateľom Čína. Tá je v tejto oblasti neuveriteľne dominantná, ročne vyprodukuje približne 80 miliónov ton tejto zeleniny. A čo jej konkurencia? Ak ju tak môžeme nazvať, tak druhým najväčším pestovateľom melónov na svete je Turecku, to ročne vyprodukuje necelé 4 milióny ton.

7. Melón na slano

Melón je sladký, a preto ho mnoho ľudí považuje za ovocie. Existujú však krajiny, ktoré si túto zeleninu obľúbili aj na slano – napríklad v Egypte si ho zvyknú i osoliť, prípadne skombinovať so slanými syrmi. Dáte šancu tejto kombinácii aj vy?

8. Melón ako vitamínová bomba

Melón s obľubou zaraďujú do svojich jedálničkov tí, ktorí sa rozhodli schudnúť do plaviek. Neobsahuje totiž žiadny tuk ani cholesterol, naopak je plný vitamínov: je bohatý na vitamín C a A, nechýba v ňom ani železo, betakarotén či mangán. Takže vďaka melónu budete mať tiež sviežejšiu pleť a silnejšie vlasy.

Melón ako vitamínová bomba

9. Melón je celý jedlý

Niektorí sa obávajú kôstok z melóna, no hoci ich zjete aj 100 gramov, nič vám nehrozí. Práve naopak, sú plné zdravých živín. Rovnako to je aj s kôrkou, tá sa zvyčajne neje kvôli kyslej chuti. V Číne však s tým nemajú problém, tu si ju môžete dopriať napríklad vysmaženú na oleji či nakladanú v náleve.

Melón je celý jedlý
0 0 hlasov
Hodnotenie článku