Koľkokrát za deň by malo spať vaše bábätko?

Koľkokrát za deň by malo spať vaše bábätko?

Spánok je pre vývoj kľúčový – dochádza pri ňom k regenerácii tkanív, telo aj mozog si oddýchnu (hoci aj počas spánku pracujú), človek spracováva emócie a zapisuje si do mozgu to, čo sa naučil. Asi netreba zdôrazňovať, že najmä u malých detí má spánok nezanedbateľný vplyv na ich celkové prospievanie, rozvoj a emocionálnu pohodu. Viete, koľkokrát by malo spať vaše dieťa?

Dôležité je hneď v úvode spomenúť, že každé dieťa je iné – podobne ako dospelí, aj deti preferujú istý druh životného štýlu. Ak váš drobec už od malého bábätka jednoducho potrebuje spať menej, rešpektujte to. Ak nie je bábo nervózne, uplakané, ak prospieva, dobre papá, učí sa a správne sa psychomotoricky vyvíja, sú aj tri 45-minútové spánky denne dostačujúce, pokojne aj v šiestich mesiacoch. Vždy sa však poraďte so svojím pediatrom, ktorý vám môže pomôcť odhaliť aj skryté problémy so spánkom.

0 – 3 mesiace

Niektoré deti spia prvé týždne takmer stále. A je to úplne v poriadku. Niektoré zase majú problém s kolikami a veľa plačú, tým pádom málo spia. Skúste si posvietiť na techniku dojčenia, vyskúšajte zavinovanie, nosenie v šatke na holom tele či babymasáže. Koliky totiž nie sú len o boľavom brušku – často za nimi stojí aj nezrelý neurologický systém dieťaťa či prestimulovanie.

Postupne sa začne predlžovať čas, počas ktorého dokážu bdieť a vnímať. Z piatich či šiestich denných spánkov sa dostanete na približne 3 či štyri. Dôležité je snažiť sa dieťa navyknúť na určitý režim – napríklad kúpanie a večerné ukladanie v rovnakom čase. Postupne, sledovaním potrieb dieťaťa, môžete pevne stanoviť čas aj na prechádzky (doobedný a poobedný spánok). Pravidelný režim vám dokáže veľa uľahčiť a vychovať spokojné dieťa – deti majú zo všetkého najradšej predvídateľnosť a pravidelnosť.

Niektoré deti spia prvé týždne takmer stále.

4 – 8 mesiacov

V tomto období už dieťa postupne dokáže cielene bdieť a zaujíma sa aj o vonkajšie podnety. Nemalo by však do pol roka bdieť dlhšie ako 2 hodiny – môže byť prestimulované a následne mať problémy so zaspávaním. Dieťa v tomto období spí cez deň asi trikrát (cca tri, štyri hodiny).

9 – 15 mesiacov

V tomto období väčšina detí prechádza na 2 spánky a následne krátko po roku na 1 spánok (hoci spánkoví terapeuti odporúčajú ťahať to s dvomi spánkami až do 18. mesiaca, deti sú často proti, bojkotujú zaspávanie a z uspávania sa potom stáva boj – počúvajte preto hlavne svoju intuíciu a svoje dieťa). Celkový objem spánku tvorí približne 2 – 3 hodiny z dňa.

15 – 18 mesiacov

Obdobie jedného, obedného spánku. Niektoré deti potiahnu aj 3 hodiny, iným stačí hodina a sú fit. Dôležité však je sledovať dieťa podvečer a večer – ak je nervózne, padá, behá, nesústredí sa a odmieta ísť spať, potrebuje skoršiu večierku alebo dlhší obedný spánok. Ako ho predĺžiť? Po zobudení si s skúste ešte s dieťaťom lahnúť alebo robiť pokojnejšie aktivity, dieťa sa tak lepšie „nabije“.

Obdobie jedného, obedného spánku.

18 mesiacov – 2 roky

V tomto období detičky oddychujú zvyčajne hodinku po obede. Doprajte im však skoršiu večierku (už okolo siedmej), aby neboli večer preunavené a nemali problémy zaspať. Mnohí rodičia sa sťažujú, že deti v tomto veku sú nezastaviteľné a zaspávajú aj o 23:00 – je to práve kvôli „prešvihnutiu“ vhodného času na uspávanie. Začnite s pokojnými aktivitami už od šiestej, čítajte si, uvarte si teplý medovkový čajík, masírujte si nožičky, dajte si na večeru teplú kašu a následne upokojujúci kúpeľ či zapnite arómolampu či difuzér s éterickým olejom. Uvidíte, že sa to expresne rýchlo zlepší!

0 0 hlasov
Hodnotenie článku