Krásna monstera

Krásna monstera

Ako pestovať túto izbovku?

Vo svojom prirodzenom prostredí tropických pralesov dokáže monstera dorásť až do výšky 20 metrov. Na Slovensku ju však poznáme najmä ako obľúbenú izbovku – je nenáročná, jej veľké listy so zárezmi pôsobia esteticky i upokojujúco a tiež dokáže veľmi rýchlo vyrásť a vytvoriť nám doma veľkorysú zelenú oázu. Ako pestovať monsteru a kde sa jej bude najviac dariť?

Monstera a vhodné stanovisko

Už v úvode článku sme spomínali gigantické rozmery, do ktorých dokáže monstera dorásť vo svojom prirodzenom prostredí. V črepníku to nie je také vypuklé, no tiež nepatrí medzi najmenšie rastliny, preto jej doprajte stanovisko s dostatkom miesta. Napríklad na stolčeku pod oknom približne 50 cm od steny – ten v prípade potreby ľahko presuniete. V domácich podmienkach môže staršia monstera dosiahnuť výšku aj 4–5 metrov.

Miesto, kde budete túto izbovku pestovať, by malo byť svetlé, vyhnite sa však priamym slnečným lúčom. Monstera obľubuje vlhkosť, ak sa chcete tešiť z krásnych veľkých listov, pravidelne ju zalievajte, postrekujte vodou a raz mesačne ju vysprchujte. Samozrejmosťou by mal byť väčší črepník, ktorý približne každé dva až štyri roky vymeníte za väčší.

Ako sa starať o monsteru

A akú zeminu do črepníka použiť? Monstera nie je veľmi vyberavá, stačí jej obyčajný substrát na izbovky, ak jej chcete ulahodiť, vyberte ten s vyšším obsahom rašeliny. Čo sa týka teploty, nie je náročná – izbová teplota je super, počas zimy uvíta menej tepla. Takže sa vyhnite stanovisku pri radiátore či piecke.

Ak monstere nedokážete zabezpečiť takéto podmienky, dôležité je ju pravidelne zalievať. Vyhovuje jej vlhký substrát, dajte si však pozor, aby ste ho nepremokrili. Zaujímavosťou je, že táto izbovka prakticky nemá vegetačné obdobie, takže nemusíte riešiť, či počas zimy zálievku obmedzovať, alebo nie.

V prípade, že vaša monstera nadobudla veľké rozmery a nie je možné s ňou výraznejšie manipulovať, namiesto sprchovania jej listy pretierajte mokrou handričkou – pokojne namočenou vo vychladnutej vode, v ktorej ste vyluhovali už raz použité vrecúško na čaj. Zbavíte ju tak prachu a dodáte jej potrebné živiny. Okrem toho je však dobré monstere pravidelne prihnojovať substrát – pokojne i raz mesačne. Okrem kávového gruntu môžete použiť aj hnojivo na zelené rastliny.

Ako sa starať o monsteru

Aké problémy sa môžu objaviť pri pestovaní monstery

Hoci je monstera nenáročná na pestovanie, môžu sa vyskytnúť i problémy. Tie je však našťastie pomerne jednoduché identifikovať. Čo je príčinou žltých listov tejto izbovky? Poznáme dva najčastejšie dôvody tohto problému: prvým je primokrý substrát. Ak je to tak, žlté listy majú okraje trochu nahnedlé.

Ďalšou príčinou žltých listov môže byť aj nedostatok živín, v takom prípade prihnojte substrát – či už kávovým gruntom, alebo špeciálnym hnojivom pre zelené rastliny. Ak sa na monstere začínajú objavovať svetlé listy lemované hnedým okrajom, s najväčšou pravdepodobnosťou môže za to príliš silné svetlo alebo teplo – zmeňte jej teda stanovisko.

Naopak, ak sa na izbovke objavia hnedasté suché listy, trpí nedostatkom vlahy, resp. to spôsobil suchý vzduch – tento problém sa objavuje najmä počas vykurovacej sezóny. Monsteru umiestnite ďalej od zdroja tepla, doprajte jej sprchu a začnite častejšie kropiť rozprašovačom. So suchým vzduchom a priteplým prostredím môže súvisieť i opadávanie listov. Ak chcete rastline pomôcť, postupujte rovnako ako v prechádzajúcom prípade.

Tempo tip: Monsteru dokážete veľmi jednoducho rozmnožiť – stačí zrezať kúsok z vrcholu či stonku, ponoriť do vody a po čase táto izbovka vypustí korene. Okrem vody tiež môžete použiť perlit či rašelinu.

Aké problémy sa môžu objaviť pri pestovaní monstery
0 0 hlasov
Hodnotenie článku