Ktoré rastliny vybrať na živý plot

Ktoré rastliny vybrať na živý plot

Aby bol živý plot hustý a podľa vašich predstáv, musíte ho pravidelne strihať. To pri murovanom či drôtenom plote nemusíte, tento variant však prináša množstvo výhod: je zelený, voňavý, vzdušných a najmä prírodný. Aj preto sa výborne hodí do každej záhrady. Ktoré rastliny však vybrať na živý plot? Prinášame vám tipy na štyri druhy, ktoré sú na toto použitie ako stvorené.

Tuja západná

Thuja occidentalis alebo Tuja západná dorastá vo svojom prirodzenom prostredí až do výšky viac ako 15 metrov. Je však vhodná aj do našich podmienok, keďže zvláda i mrazy, nedočkavých záhradkárov poteší vysokou rýchlosťou rastu a dá sa výborne rozmnožovať odrezkami. Tuja západná vyhľadáva svetlejšie miesta, vyhovuje jej ťažšia, vlhká pôda s vyšším obsahom ílu a ďalších živín.

Táto rastlina je cenovo dostupná, pozor si však dávajte na vhodnú odrodu – niektoré zvyknú počas zimy zmeniť farbu na hnedú, na jar sa však opäť zazelenajú. Ak sa tomuto chcete vyhnúť, siahnite napríklad po odrode Smaragd či Malonyana. Medzi odrody, ktoré rastú rýchlejšie patrí napríklad Brabant.

Tuja západná

Cypruštek Lawsonov

Chamaecyparis lawsoniana alebo Cypruštek Lawsonov sa už na prvý pohľad podobá na tuju. Pri dôkladnom prezretí však zistíte, že táto rastlina má jemnejšie ihlice i konáriky, ktoré prechádzajú zo zeleného odtieňa až k tónom modrej či sivej farby. Vďaka tomu Cypruštek Lawsonov nadobúda jedinečný vzhľad, daňou za jeho jedinečnosť sú však vyššie nároky na starostlivosť. Základom je pôda s vysokým obsahom živín, vyžaduje si pravidelnú zálievku a silné vetry či tuhé mrazy sú pre neho absolútne nemysliteľné.

Preto je Cypruštek Lawsonov vhodný do teplejších oblastí našej krajiny, vyberajte mu tiež slnečné stanovisko a skúste sa vyhnúť hlbokému rezu. Po ktorej odrode siahnuť? To záleží od vašich požiadavok, ak hľadáte sivasté ihličie, skúste Columnaris Glauca či Alumiu. V prípade, že preferujete zlatožlté tóny, siahnite po Ivonne.

Cypruštek Lawsonov

Vavrínovec lekársky

Vavrínovec lekársky neslúži iba ako „ochranná stena“, vďaka svojim lesklým listom s kožovitým povrchom spĺňa aj prísne estetické kritériá. Vytvoriť z neho dokážete skutočne majestátny živý plot, dorastá totiž do výšky 2–3 metre, ak ho chcete však formovať, odporúčame polovičnú výšku, teda 1–1,5 metra.

Rovnako dôležité je vybrať správnu odrodu, medzi tie so vzpriameným rastom a vyšším dorastom patria Caucasica, Rotundifolia či Herbergia. A čo stanovisko? Vavrínovec lekársky vyhľadáva polotienisté miesta, rovnako dôležité je rastline zaobstarať zásaditú pôdu s vysokým obsahom živín. Nie je však vhodný do záhrad s deťmi či psami, je totiž mierne jedovatý.

Krušpán vždyzelený

Buxus sempervirens alebo Krušpán vždyzelený nie je dlžný nič svojmu menu – skutočne je zelený počas celého roka. Ako nízky živý plot môže poslúži pri oddelení záhonov od zvyšku záhrady, vytvoriť však môžete z neho i pomerne vysokú – až do 1,5 metra – stenu, ktorou oddelíte svoj pozemok od susedovho. Rez mu nerobí žiaden problém, strihanie rastliny zvládnu i menej skúsení záhradkári, pri troche tréningu z neho dokážete vyformovať zaujímavé tvary – od gule až zelenú žirafu.

Veľkou výhodou krušpánu vždyzeleného je, že je veľmi prispôsobivý: darí sa mu v tieni i na slnečnom stanovisku. Ak sa v ňom objaví diera, vďaka svojim výborným regeneračným schopnostiam sa rýchlo zacelí. Hoci je nenáročný a odolný, ak chcete, aby vás živý plot vyzeral skutočne krásne, nezabudnite krušpán vždyzelený pravidelne prihnojiť.

Krušpán vždyzelený
Nová záhrada na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku