Ktorý materiál je najlepší na strechu altánku či prístrešku

Ktorý materiál je najlepší na strechu altánku či prístrešku

Ochráni pred dažďom i slnkom, dopraje vám intímnejší pocit súkromia a môžete si v ňom zriadiť aj mini letnú kuchyňu alebo pohodlné posedenie. To sú výhody záhradného altánku či prístrešku. Častou dilemou však býva, aký materiál vybrať na jeho strechu? Na túto otázku sa nedá odpovedať jednoznačne – každý má svoje pre a proti. Ak sa chystáte stavať či kupovať altánok, tento šikovný radca o výhodách a nevýhodách strešných krytín vám pomôže.

Bridlicová strecha

Bridlicová strešná krytina patrí medzi najkvalitnejšie a najodolnejšie, to sa však premieta aj do jej ceny. Tá sa ešte môže navýšiť aj z dôvodu pokrývky, ktorá je vhodná skôr pre profesionálnych pokrývačov ako domácich kutilov. Bridlicová strešná krytina zvláda aj extrémnejšie klimatické podmienky – či už ide o mrazy, alebo horúce letá. Vďaka svojim vlastnostiam je dostatočne pevná a zároveň flexibilná. Čo sa týka hmotnosti bridlice, patrí do kategórie stredne ťažkých strešných krytín. Je nenáročná na údržbu, ktorá je prakticky nulová, napriek tomu patrí medzi najtrvácnejšie materiály na pokrývku strechy – v optimálnych podmienkach vám môže slúžiť až 200 rokov.

Plechová strecha

V našich končinách patrí medzi najobľúbenejšie, môže za to kombinácia atraktívnej ceny, množstvo rôznych materiálových i farebných prevedení, jednoduchá manipulácia pri pokrývaní aj minimálna údržba. Najčastejšie sa stretávame s plechovými strechami, ktoré sú vyrobené z medi, ocele a hliníka, väčšina z nich je pozinkovaná – táto vrstva bráni vzniku korózii. Čo sa týka jej trvácnosti, záleží od zvoleného materiálu, životnosť plechovej strechy sa tak môže pohybovať od 40 do 100 rokov. Nevýhodou môže byť jej hlučnosť pri veternom počasí.

Plechová strecha

Plastová strecha

Čoraz väčšiu popularitu si získavajú plastové strešné krytiny, dôvodov je viacero. Jedným z nich je napríklad možnosť kúpiť si krytinu vyrobenú z recyklovaného plastu. Výhodou tohto materiálu je tiež, že dokáže vizuálne imitovať drahšie pokrývky strechy. Poteší minimálnymi nárokmi na údržbu, prijateľnou cenou a relatívne dobrou životnosťou. Ak ju chcete ešte predĺžiť, vyberajte si plastovú strešnú krytinu s UV filtrom, ktorý zabezpečí jej zánovný vzhľad aj pri dlhodobom vystavení slnečným lúčom. Mínusom môže byť nutnosť prichytenia každej „škridle“ samostatne – môže za to ich nízka hmotnosť.

Asfaltová strecha

Asfaltová strešná krytina patrí medzi obľúbené materiály – môže za to najmä jej cenová dostupnosť a tiež jednoduchosť pokládky. Plusom je tiež farebná pestrosť i varianty, ktoré pripomínajú reálne „škridly“. Problém však môže byť so starostlivosťou o asfaltovú strešnú krytinu – tá si vyžaduje pravidelné čistenie. Rovnako ani životnosť nepatrí medzi najdlhšie, pohybuje sa v rozmedzí od 30 do 40 rokov. Prekvapí však pomerne dobrou teplotnou odolnosťou, na druhej strane je asfalt dobre horľavý materiál.

Asfaltová strecha

Drevená strecha

Hlavným benefitom drevenej strechy je jej prírodný vzhľad a dobrá manipulácia s ňou. Tento materiál strešnej krytiny si však vyžadujú pravidelnú a časovo i finančne pomerne náročnú starostlivosť: ideálne každý rok by ste ju mali natierať prípravkom proti škodcom (plesne, huby), ale aj prírodnými olejmi, aby ste predĺžili jej životnosť. Vaša starostlivosť o drevenú strechu sa tak priamo premietne do dĺžky jej života. Nevýhodou je tiež vysoká horľavosť.

Keramická strecha

Keramické škridly sa vypaľujú z hliny – najčastejšie z ílu – pri vysokej teplote, odtiaľ pramení ich výborná tepelná odolnosť. Taktiež sú nenáročné na údržbu a ponúkajú pestrú farebnú paletu prevedení. Nevýhodou môže byť ich ťažšia hmotnosť a náchylnosť (najmä pri neopatrnej manipulácii) k mechanickému poškodeniu. Taktiež nepoteší obmedzená variabilita pokládky – je možná iba na strechy s určitým sklonom. Toto však kompenzuje svojou dlhou životnosťou, ktorá môže v optimálnych podmienkach prekročiť i sto rokov.

Každá z týchto strešných krytín má svoje pre i proti, najlepším riešením je preto prispôsobiť výber materiálu vášmu projektu.

najlepším riešením je preto prispôsobiť výber materiálu vášmu projektu.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku