Kupujete dom alebo byt

Kupujete dom alebo byt?

Na toto si dajte pozor pri výbere nehnuteľnosti

Kúpa nehnuteľnosti nie je kúpa servisu k nedeľnému obedu – ak vopred nezvážite všetky požiadavky, plusy, nevýhody, očakávania, byt alebo dom nevymeníte ako polievkovú misu. Výber nového bývania je rozhodnutie, ktoré ovplyvní vaše životy na desiatky rokov dopredu. Na čo by ste mali myslieť, čo zohľadniť a na čo si dať pozor pri kúpe nehnuteľnosti?

Nastavte si cenový strop

Dnes väčšina záujemcov rieši kúpu nehnuteľnosti formou hypotéky, je však dobré, ak z vlastných úspor dokážete pokryť aspoň menšiu časť sumy. Samozrejme, čím viac, tým lepšie, minimálna hodnota vlastných prostriedkov by však mala byť aspoň 10 %, banky totiž neposkytujú 100 % hypotéku. Myslite tiež na to, aby ste mesačné splátky dokázali nielen vykryť, ale zvládli si zo svojich príjmov uložiť aj určitú časť na neočakávané udalosti. Váš rozpočtový strop bude primárnym sitom pri výbere nehnuteľnosti a pomôže vám zúžiť širokú ponuku realitného trhu. Myslieť by ste však mali aj na dodatočné náklady spojené s úpravami vášho nového bytu či domu – či už ide o nové elektrické rozvody, zmenu dispozície, alebo opravu poškodenej strechy. Nezabudnite však ani na náklady, ktoré budete musieť vynaložiť na údržbu nehnuteľnosti: pri novostavbách sú nižšie ako pri starších domoch a bytoch. Cenový strop musí zohľadňovať aj veľkosť a typ vami preferovanej nehnuteľnosti.

Vyberte si správnu lokalitu

Výber lokality ovplyvňuje i cenu nehnuteľnosti – byt v centre mesta je prirodzene drahší ako ten na periférii. A sú k však objekty vášho záujmu – práca, škola, park, rodina – v blízkosti bytu na okraji mesta, nehnuteľnosť v centre pre vás nemusí byť až taká zaujímavá. Tu by ste mali tiež zhodnotiť, či hľadáte nové bývanie ako prechodné riešenie, alebo tu plánujete stráviť celý život. Myslite na to, že každý má individuálne požiadavky. Ak chcete žiť v blízkosti prírody, mať väčší pokoj od ruchu mesta, nemusí vás zaujímať to, že najväčší záujem je o bývanie v centre. Naopak, je to pre vás výhoda – ceny nehnuteľností v ostatných častiach sú výrazne nižšie. Okrem objektov svojho záujmu zhodnoťte pri hľadaní vhodnej lokality aj občiansku vybavenosť: ako ďaleko je od vás škola, obchod, autobusová zástavka, železničná stanica, lekár, úrady. I toto zohráva dôležitú úlohu pri hľadaní vhodného miesta.

Výber lokality ovplyvňuje i cenu nehnuteľnosti

Spravte si prieskum trhu a spoznajte ceny

Výber lokality vhodnej pre vás je dôležitý aj pre ďalší krok: prieskum trhu nehnuteľností v danom mieste. Pri zisťovaní priemerných cien v danej oblasti pozerajte najmä na podobné nehnuteľnosti: ak kupujete 2-izbový byt, zrejme vás nebude až tak zaujímať, koľko stojí rodinný dom či 5-izbový mezonet v danej lokalite. Rovnako sa sústreďte aj na to, či je daná nehnuteľnosť novostavbou, zrekonštruovaná alebo je nutná rekonštrukcia, ktorá čaká na nového majiteľa. Vďaka prieskumu trhu získate dobrý prehľad o tom, čo je pre vás zaujímavá ponuka, na základe ktorej budete vedieť upraviť aj strop vášho rozpočtu. Pri tomto kroku sú skvelou pomôckou realitné portály, kde máte množstvo inzerátov od rôznych realitných kancelárií, medzi také patria napríklad www.reality.sk či www.nehnutelnosti.sk.

Opatrne pri starých ponukách

Ak narazíte pri inzerátoch na zaujímavú nehnuteľnosť za cenu, pri ktorej vám zasvieti výstražná kontrolka, skontrolujte dátum pridania inzerátu. V prípade, že bol pridaný pred niekoľkými rokmi a rovnakú ponuku nájdete na portáloch viacerých realitných kancelárií, môže byť s daným bytom či domom nejaký problém. Ak si aj ďalej myslíte, že táto nehnuteľnosť spĺňa presne vaše požiadavky, dohodnite si prehliadku a skúste prísť na to, kde je problém. Zväčša niekde je, ale samozrejme sa môže stať, že pre drvivé množstvo záujemcov môže ísť iba o nevhodnú nehnuteľnosť, ktorá neskrýva žiadne nástrahy. Osobná prehliadka vám však dá bližšie odpovede na vaše pochybnosti.

Počas prehliadky sa sústreďte i na detaily

Kupovať nehnuteľnosť len na základe internetového inzerátu by sa rovnalo bláznovstvu. Prehliadka bytu či domu je v každom prípade na mieste. Na čo sa počas nej sústrediť? Na všetko, pýtajte sa realitného agenta na všetko, čo vám napadne – od mesačných nákladov cez pôvodných majiteľov až po dôvody ich predaja. Všímajte si tiež materiály, ktoré sú použité v nehnuteľnosti, sledujte stav jednotlivých miestností, všímajte si okolie, počúvajte zvuky – napríklad hlučná cesta pod oknami nemusí byť príjemným susedom. Zaujímajte sa tiež o vek stavby, či je zateplená, aký je technický stav spoločných priestorov, aký máte výhľad z okna, aké úpravy obyvatelia plánujú. Jednoducho, zahrajte sa na realitného detektíva a sledujte každú stopu, ktorá vám padne do oka. Opatrnosť a prezieravosť je pri kúpe nehnuteľnosti rozhodne na mieste.

Naozaj kupujem nehnuteľnosť od skutočného majiteľa?

Našli ste už svojho favorita? Zaujímajte sa o právne pozadie nehnuteľnosti – kupujete byt či dom od skutočného majiteľa, nie sú na nehnuteľnosť uvalené bremená či ťarchy, čo sa plánuje stavať v okolí? Obzvlášť pri rodinných domoch sa zaujímajte o stav pozemku – vedie tadiaľ spoločná cesta a čo inžinierske siete? Ak v týchto veciach neviete chodiť, požiadajte o pomoc realitného agenta, ktorému dôverujete, alebo sa spýtajte známeho právnika, nech vám prezradí, na čo si dávať pozor a ako možné skutočnosti overiť.

Kto sú vaši susedia

Dobrí susedia sú na nezaplatenie a tí zlí tiež – nehnuteľnosť budete mať v takomto prípade problém predať za pôvodnú cenu. Ako však zistiť, kto býva vo vašom okolí? Ak kupujete rodinný dom v dedinke, neváhajte sa porozprávať so starostom o spolužití v danej lokalite. Prípadne zazvoňte susedom a spýtajte sa ich, ako sa im býva, aj takéto krátke a nenápadné stretnutie môže prezradiť, kto vám bude robiť spoločnosť vo vedľajšom dome. Ak kupujete byt v obytnom dome, všímajte si detaily v spoločných priestoroch – nástenku, výťah, dvere susedov, schránky, poriadok pred vchodom. Pokojne sa aj s niektorým porozprávajte a zistite o živote v bytovke viac. Ak si dáte na toto všetko pozor, máte veľkú šancu, že vaše bývanie sa priblíži tomu, ktoré ste si vysnívali.

Kto sú vaši susedia
Viac článkov
Ako budovať empatiu u detí
Ako budovať empatiu u detí