Kupujete poschodovú posteľ?

Kupujete poschodovú posteľ?

Na toto si dajte pozor

Mať svoj vlastný hrad či romantickú vilu ako dieťa? To je snom mnohých detí, ktoré by sa ešte pred dovŕšením 10 rokov najradšej osamostatnili. Nemusíte sa ako rodič cítiť dotknuto, skôr či neskôr to čaká aj vás, prečo teda svoju ratolesť už postupne nepripravovať na to? Skvelým riešením je poschodová posteľ, ktorá môže mať okrem štandardného aj tvar hradu či rodinného domčeka. Na čo by ste si však mali dať pri výbere pozor?

Prečo siahnuť po poschodovej posteli

Okrem atraktívneho vzhľadu poschodovej postele prináša aj množstvo praktických výhod – pre deti aj dospelých. Prvým z nich je šetrenie miesta: ak máte menšiu detskú izbu a viac ako jedno dieťa, poschodová posteľ je skvelou voľbou. Zároveň tak najmenším vytvoríte vhodné podmienky na hranie – tento kúsok nábytku sa ľahko dokáže premeniť napríklad na bunker či pevnosť. Okrem toho deti budú mať, minimálne opticky, väčší priestor na súkromie. Zaujímavým variantom sú aj poschodové postele, ktoré po dosiahnutí určitého veku môžete deťom rozložiť a urobiť z nich samostatné postieľky. Prípadne existujú aj varianty manželskej postele s menším detským lôžkom na poschodí.

Pevná konštrukcia postele

Hoci si hovoríte, že na materiáli poschodovej postele až tak nezáleží, veď „môj krpec“ má iba 12 kg, boli by ste prekvapený, čo všetko deti dokážu počas vašej neprítomnosti na posteli stvárať. Aj preto by ste si mali dať obzvlášť záležať na materiáli, z ktorého je tento kus nábytku vyrobený. Čo je najodolnejšie? Medzi bezpečné poschodové postele patria tie, ktorých konštrukcia je z dreveného masívu (buk, borovica) alebo ocele, resp. kovu. Ak sa rozhodnete pre iný materiál, zamerajte sa na to, aby konštrukcia bola stabilná už na prvý pohľad a stála aspoň na štyroch robustných oporných stĺpoch, ideálne v rohoch postele.

Bezpečnosť postele

Okrem kvalitného materiálu by mala poschodová posteľ spĺňať aj ďalšie bezpečnostné kritériá. Ktoré to sú? Absolútnou nutnosťou je zábrana proti spadnutiu na hornom poschodí. Nemusí siahať až po strop, najmenej by však mala mať aspoň 40 cm. Rovnako dôležitý je aj rebrík – v prípade, že deti sú ešte menšie, kolmý rebrík môže byť pre ne problém. V takom prípade siahnite po poschodovej posteli, ktorej rebrík zviera menší uhol ako 90 °. Podceňovať by ste nemali ani vyhotovenie samotného rebríka – na koľkých miestach je k posteli upevnený, sú hrany schodíkov zbrúsené, z akého materiálu je, nie je kvôli tomu lesklému laku príliš šmykľavý? Aj odpovede na tieto otázky môžete zohľadniť pri výbere poschodovej postele.

Bezpečnosť postele

Pevný rošt je lepší

K vyššej bezpečnosti môže pomôcť aj správna voľba roštu – lamelový či pevný? V prípade, že by sa zlomila jedna či dve lamely, môže sa dieťa z postele prepadnúť. Najmä pri skákaní je teda lepšie, aby na poschodovej posteli bol pevný plný rošt, ktorý dokáže lepšie rozložiť váhu dieťaťa ako samotné lamely. Rovnako tak spodný súrodenec nemôže pokúšať a robiť zle svojmu hornému súrodencovi cez medzery medzi lištami lamelového roštu. Dajte si však pozor pri kupovaní matracu: nie každý druh je totiž vhodný na pevný plný rošt: napríklad taštičkový, pružinový či penový.

Tak, aby sa poschodová posteľ deťom páčila

Tieto kritériá by ste mali pri hľadaní správnej poschodovej postele zohľadniť na začiatok. Až potom by ste sa mali zamerať na samotný dizajn – na dnešnom trhu bohatom na rôznorodé kúsky materiálu nie je pochýb, že nájdete poschodovú posteľ, ktorá spĺňa bezpečnostné prvky a zároveň je vizuálne atraktívna aj pre vaše ratolesti.

Tempo tip: Snažte sa vybrať poschodovú posteľ s úložným priestorom, ktorá je neoceniteľným pomocníkom – či už pri ukladaní perín, alebo nepoužívaných hračiek.

Detská nábytok a postele na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku