Kyselina hyalurónová:

Kyselina hyalurónová

Toto o nej možno neviete

Snažíte sa vyhýbať chémii v kozmetike? Máte radi prírodné krémy či olejčeky, ktoré pleť zbytočne nezaťažujú agresívnymi umelými látkami? Nikdy by ste si na pleť nedali nič, čo má v názve slovo „kyselina“? Tak čítajte! Kyselina hyalurónová sa už vo vašej pleti totiž dávno nachádza! A vôbec nie umelo.

Kyselina hyalurónová je látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele – okrem kože ju nájdete tiež v kĺboch, v pľúcach ale aj v pupočnej šnúre tehotných žien. Hoci sa preslávila najmä tým, že si ju dávajú ženy a muži aplikovať na vyplnenie vrások, jej účinky sú omnoho širšie.

Ak zadáte do Googlu, čo to tá kyselina hyalurónová vlastne je, dočítate sa : „hyaluronan je polysacharid, glykosaminoglykán, tvorený z opakujúcich sa jednotiek N-acetylglukozamínu a kyseliny glukurónovej.“ Čo to znamená v praxi? Je to látka, ktorá dokáže na seba viazať vodu a dopraviť ju do zamše – druhej vrstve kože, ktorá sa nachádza pod pokožkou. Voda = hydratácia a vypnutie. Koža, ktorá bola ošetrená prípravkami s kyselinou hyalurónovou pôsobí sviežejšie, hladšie, mladšie. Čím sme starší, tým menej jej v tele máme. Dá sa však doplniť aj externe.

Ako si vybrať?

Kozmetických prípravkov s kyselinou hyalurónovou je na trhu veľké množstvo. Mnohé z nich však obsahujú iba stopové (minimálne) množstvá tejto látky – je to skvelý marketingový ťah. Neplatí však ani rovnica, že čím viac kyseliny, tým lepšie. Aby ste sa zorientovali, spýtajte sa odborníka, ktorému dôverujete – či už je to dermatológ alebo skúsená kozmetička, budú vám vedieť poradiť, v akej forme je vhodné prijímať či aplikovať túto kyselinu konkrétne vo vašom prípade.

Kozmetické prípravky s kyselinou hyalurónovou

Čo dokáže kyselina hyalurónová?

  • viaže na seba vodu, čím hydratuje spodnejšie vrstvy kože
  • pomáha pleť nakopnúť, aby tvorila viac kolagénu – čím opäť zlepšuje jej výzor aj stav
  • urýchľuje hojenie rán (už zacelených)
  • redukuje už vzniknuté jazvy
  • pomáha pri opuchoch slizníc
  • zmierňuje svrbenie očí pri alergických prejavoch alebo pri unavených očiach (syndróm suchého oka)
  • zlepšuje stav kĺbov

Dôležité! Neaplikujte si sérum proti vráskam namiesto očných kvapiek či na zahojenie rany! Každá z týchto schopností kyseliny hyalurónovej musí byť využitá prostredníctvom špeciálneho prípravku – do oka kvapky, pri ochoreniach kĺbov sa dá prijímať aj vnútorne.

Neaplikujte si sérum proti vráskam namiesto očných kvapiek či na zahojenie rany
0 0 hlasov
Hodnotenie článku