Kyselina listová je v tehotenstve dôležitá

Kyselina listová je v tehotenstve dôležitá.

Ktoré potraviny jej obsahujú najviac?

Kyselina listová, folát, alebo aj vitamín B9 – to všetko označuje prakticky jednu a tú istú látku. Najmä mamičkám je tento názov veľmi dobre známy. Istotne sa s ním už stretli, či už u svojho ženského doktora alebo od skúsenejších kamarátok. Prečo je tento vitamín taký dôležitý a v ktorých potravinách ho nájdeme najviac?

Prečo je kyselina listová dôležitá

Niekedy sa na označenie kyseliny listovej používa aj výraz folát, v podstate ide o tú istú látku, no táto pochádza zo živočíšnych a rastlinných zdrojov. Nájdeme ju teda v mäse a zelenine. Zatiaľ čo kyselina listová je syntetická upravená a používa sa na doplnenie potravín či vo výživových doplnkoch. Obe sú však veľmi podobnou formou vitamínu B9, ktorú telo dokáže spracovať približne rovnako. Hoci v minulosti boli vedci presvedčení, že kyselinu listovú telo dokáže vstrebať lepšie než folát, najnovšie výskumy stavajú obe formy vitamínu B9 na rovnakú úroveň.

Prečo je však kyselina listová pre ľudské telo dôležitá? Odporúča sa prijímať najmä ženám v očakávaní, zanedbávať jej príjem by však nemali ani ostatné ženy a dokonca ani muži. Ľudské telo si ju totiž nedokáže vytvoriť samo, no jej vplyv na správne fungovanie organizmu je nezanedbateľný.

Pomáha správnej deľbe buniek, tvorbe krvi, metabolizme tukov a bielkovín, ale aj zlepšuje činnosť mozgu či pomáha oprave a tvorbe DNA. Pre mamičky je dôležitá najmä preto, že dokáže znížiť riziko genetických poškodení, ako je rázštep chrbtice, acefália, srdcové chyby či deformácia neurálnej trubice. Teda poruchy, ktoré dieťa poznačia na celý život a majú veľmi komplikovaný priebeh.

Aká je odporúčaná denná dávka kyseliny listovej

Okrem zdravého vývoja plodu v maternici kyselina listová pomáha tiež znižovať riziko depresie, zmierňovať pocity vyčerpania a vo vyššom veku pomáha zachovať si dobrý sluch. Akú dávku by sme mali prijať každý deň? Denná odporúčaná dávka pre dospelých sa pohybuje v intervale od 400 do 800 mikrogramov, s tým, že horná hranica je vhodná najmä pre tehotné ženy. Prijímať vyššiu dávku kyseliny listovej sa odporúča hneď od počatia bábätka.

Lekári však hovoria o tom, že záležať na príjme vitamínu B9 by si mala každá žena. Dokonca i tá, ktorá dieťa neplánuje. Počas tehotenstva je vhodné kombinovať foláty a kyselinu listovú – teda prijímať vitamín B9 z prirodzenej stravy aj vo forme výživových doplnkov.

Ktoré potraviny obsahujú najviac kyseliny listovej

Potraviny s vysokým obsahom folátov môžeme spoznať aj podľa zelenej farby, patrí sem napríklad ružičkový kel, brokolica, hrášok, špenát, kapusta, špargľa. Nemusíte sa však spoliehať iba na farbu, medzi potraviny s najvyšším obsahom vitamínu B9 radíme cícer, v 100 g tejto zeleniny nájdeme približne 340 mikrogramov folátov. A ten vo forme hummusu dokáže byť skutočne lahodný. Siahnuť môžete tiež napríklad po bielej fazuli, čakanke, sójových bôboch, arašidoch, cvikli, póre či šošovici. A ktoré výživové doplnky si zakúpiť? Medzi tehotnými ženami má výbornú povesť najmä Femibion, ten sa však neodporúča prijímať mužom.

Potraviny s vysokým obsahom folátov môžeme spoznať aj podľa zelenej farby
0 0 hlasov
Hodnotenie článku