čistý vzduch domácnosti

Len vetranie nestačí

Ako zabezpečiť čistý vzduch v domácnosti?

Či je zima a či teplo, každá domácnosť potrebuje poriadne dýchať. Na to, aby sa nám vo vnútri nehromadila vlhkosť, roztoče, oxid uhličitý a rôzne ďalšie neželané látky, je vhodné často vetrať. Nestačí mať len celý deň otvorenú „ventilačku“ vo vedľajšej izbe! To býva často kontraproduktívne riešenie. Najvhodnejšie je cielene a pravidelne poriadne vyvetrať nielen tie priestory, v ktorých sa najčastejšie zdržiavame.

Rýchlo a intenzívne

Základná zásada správneho vetrania je – rýchlo a intenzívne. Tak, aby sa nám vymenil „spotrebovaný vzduch“ a vpustili sme si dnu poriadnu dávku kyslíka. Ideálne je vetrať minimálne 3x denne. Ráno po zobudení, počas dňa a veľmi dôležité je poriadne vyvetrať spálňu pred spaním. Postaráme sa tak o zdravší a hlbší spánok aj jednoduchšie zaspávanie malých detí.

rýchlo a intenzívne vetrať


Ako vetrať v lete?

Počas teplých mesiacov vetráme hlavne ráno, kým je ešte chladný vzduch, následne zatemníme a okná poriadne zavrieme a by sa nám miestnosti neprehrievali. Denné vetranie počas horúcich dní vynecháme. Ak máte klimatizáciu, majte na pamäti, že klíma nevetrá, len rotuje a ochladzuje vzduch počas celej doby chladenia (či zohrievania). Preto je pri spustenej klimatizácii odporúčané vetrať o čosi častejšie.

Ako vetrať v zime?

V zime vetráme naozaj krátko, dbáme na to, aby sa nám miestnosť neprechladila len príjemne osviežila.

Veľmi dôležité je nezabudnúť poriadne vetrať, ak sušíme v byte bielizeň – predídeme tak neželanej vlhkosti, ktorá môže zapríčiniť vznik plesní.

Vlhkosť je celkovo neželaný návštevník, okrem už spomínaných plesní dokáže spôsobiť aj ďalšie vážne škody – dokonca aj na zdraví. Preto aj pri varení, sprchovaní, kúpaní, či využívaní arómolámp a difúzorov nezabudnime domácnosť vždy podľa možnosti poriadne vyvetrať.

Počas dňa máme výbornú príležitosť urobiť aspoň jeden poriadny prievan, otvoriť okná vo všetkých miestnostiach a nechať vzduch poriadne rozprúdiť.

Nezabudnite na periny

Aby sa nám v posteli nekumulovala vlhkosť a nedarilo sa tam roztočom, nezabudnite každé ráno pred vetraním riadne ponatriasať a vyprášiť vankúš aj periny. V rámci možnosti je dobré ich aspoň raz týždenne aj vyvesiť na čerstvý vzduch a nechať ich poriadne vyvetrať. Dbajte však na vhodné podmienky – roztoče nemajú rady slnečné lúče, mráz a vietor, zato teplo a vlhko sú pre ne ideálne. Preto periny vetrajte vonku zásadne v suchom počasí!

vetrajte aj periny


Vedeli ste…

…že pravidelným a poriadnym vetraním sa staráme nielen o svoje zdravie, posilňujeme imunitu a strpčujeme život vírusom, vlhkosti alebo roztočom. Navyše aj podporujeme činnosť mozgu, predchádzame bolestiam hlavy a únave.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Nedarí sa vašim izbovkám?
Nedarí sa vašim izbovkám?