Ako dlho vydržia potraviny na stole?

Letná párty

Ako dlho vydržia potraviny na stole?

Kým sa nezjedia! No a teraz vážne. Horúce letné prázdninové dni doslova pozývajú na grilovačky a posedenia pod holým nebom. Určite ste však vedeli, že si okrem príjemných zážitkov môžete ľahko odniesť aj tráviace ťažkosti len preto, že ste nechali potraviny a hotové jedlo dlho na stole. Ako dlho teda vydrží na vzduchu počas letného dňa tepelne upravené mäso či syry?

1. Pokrmy, v ktorých sú surové vajcia, odporúčame v lete nekonzumovať. Ak si veríte, máte čerstvé domáce vajíčka a pripravili ste ráno tiramisu, podávajte ho ihneď po vytiahnutí z chladničky a dôsledne kontrolujte, či ho každý hneď zjedol. Neskonzumované zvyšky nemilosrdne vyhoďte. V lete stačí salmonelóze skutočne krátky čas a pohroma je na svete.

2. Zvyšky z grilovačky (už hotové mäso) dôkladne skontrolujte – či je úplne tepelne opracované, či sa v ňom neskrýva hmyz, odložte do chladničky maximálne do pol hodiny od prípravy a skonzumujte do druhého dňa – po opätovnej tepelnej úprave (zohriatí).

3. Napácované mäso v marináde, údeniny či iné pochúťky na gril vyberte z chladničky v lete len 15 minút pred tepelnou úpravou.

Napácované mäso v marináde, údeniny či iné pochúťky na gril

4. Šľahačkové a krémové dezerty skonzumujte do 15 minút po vytiahnutí z chladničky.

5. Čerstvé ovocie opláchnite vodou a podávajte. Po umytí ho už nedávajte do chladničky, je určené len na priamu a okamžitú konzumáciu. Ak vám zostane veľké množstvo neskonzumovaného a nedotknutého ovocia, prepláchnite ho v octovej vode (1dcl octu + 9 dcl vody) a odložte do chladničky v sitku.

6. Otvorené zaváraniny servírujte čistou lyžičkou, v žiadnom prípade ju neolizujte. Nespotrebované zvyšky okamžite uzatvorte a vráťte do chladničky.

7. Otvorené fľaše, sirupy a nápoje v pohároch by mali byť priehľadné – aby ste si prípadne všimli, že v nich pláva hmyz. Bodnutie osou do jazyka je totiž mimoriadne nebezpečné a to nielen pre alergikov.

8. Ovocné koláče, bublaniny či šaláty zakryte sitkom či špeciálnou sieťkou proti hmyzu určenou na servírovanie. Zabránite tak útokom otravného hmyzu.

9. Nakrájaná zelenina vydrží dlhšie svieža ak pomedzi ňu poukladáte ľadové kocky, prípadne ju pokvapkáte pár kvapkami citrónovej šťavy alebo prelejete octovou zálievkou.

10. Chlieb, pečivo a suché koláče vydržia bez znehodnotenia na vzduchu aj niekoľko hodín.

na vzduchu počas letného dňa tepelne upravené mäso či syry
Viac článkov
Ako znížiť spotrebu elektrickej energie
Ako znížiť spotrebu elektrickej energie?