Letná starostlivosť o trávnik

Letná starostlivosť o trávnik

Kosenie, závlaha, hnojenie

Kto by netúžil mať krásny zelený trávnik v záhrade i počas leta? Mnohí z nás však s optimálnym vzhľadom majú problém: na zelenom koberci sa objavujú žlto-hnedé fľaky, konce stebiel sú vyschnuté alebo sa objavujú holé miesta. Ako tomu zabrániť? Vďaka týmto tipom budete mať zelený a zdravý trávnik i v letných mesiacoch.

Už na jar začnite pripravovať trávnik na leto

Aby sa trávniku darilo v horúcich letných dňoch, je potrebné venovať mu dôkladnú starostlivosť i počas jarných mesiacov. Práve v tomto čase tráva rastie najrýchlejšie, a preto potrebuje pravidelné kosenie. Po roztopení snehu by sme mali trávnik vyčistiť od konárikov, vetiev či popadaných listov. Následne je na mieste nadviazať na túto starostlivosť i s príchodom letného obdobia.

Pravidelné kosenie a správna výška

V zásade môžeme hovoriť, že starostlivosť o trávnik počas letných dní môžeme rozdeliť do troch základných oblastí: kosenie, hnojenie a zavlažovanie. Na čo si dať pozor pri prvej činnosti? V prvom rade je dôležitá výška zostrihu, počas horúceho počasia volíme vyšší zostrih – okolo 4 centimetrov. Následne by sme mali trávnik v tejto výške pravidelne udržiavať.

Ak nám v dôsledku nedostatku času trávnik rozbujnie, nemali by sme ho hneď kosiť na odporúčanú výšku, ale ísť na to postupne – skrátiť ho vždy nanajvýš o tretinu a postupne sa tak prepracovať k požadovanej výške. Nemenej dôležitá je aj ostrosť noža na kosačke – ak je tupý, tráva ostane po kosení rozstrapkaná, konce stebiel sú potrhané, v dôsledku čoho sa objavujú na trávniku hnedé fľaky a plocha vyzerá vysušená. Preto okrem pravidelného kosenia odporúčame i pravidelné ostrenie kosačkových nožov.

Pravidelné kosenie a správna výška

Trávnik potrebuje najmä horčík a železo

Počas horúcich letných dní je trávnik vystavený vysokým teplotám, tento fakt nás nasmeruje aj pri výbere vhodného hnojiva. Aby bola tráva sýto zelená, volíme hnojivá s vyšším obsahom horčíka a železa. Okrem toho je veľmi dôležitá i správna aplikácia – ak sa chceme vyhnúť rôznym fľakom, trávnik je potrebné pohnojiť rovnomerne. S tým nám pomôže aplikátor, v prípade, že by ste trávnik prihnojovali ručne, výsledok by s najväčšou pravdepodobnosťou nebol optimálny.

Správnou voľbou je tiež vybrať hnojivo, ktoré sa vstrebáva postupne: okrem toho, že nám prinesie dlhodobejší výsledok (účinkuje približne 2 – 3 mesiace), vyrába sa v menších rozmeroch, takže ho trávnik dokáže lepšie prijať a tiež nám zabezpečí požadované rovnomerné prihnojenie.

Ako správne zavlažovať trávnik

V období sucha a vysokých teplôt hrá pri starostlivosti o trávnik zavlažovanie azda najdôležitejšiu úlohu. Ako správne zelený koberec zalievať? Hlavnou zásadou je výdatnosť zálievky: ak budeme trávnik zavlažovať menej často, no výdatnejšie, voda prenikne hlbšie pod povrch, čím pomôžeme trávniku zakoreniť sa hlbšie pod zemou. Prečo je to dôležité? Pôda na povrchu sa veľmi rýchlo vysuší a trávnik tak príde o zdroj vlahy. Ak má však korene dostatočne hlboko pod povrchom, zemina vydrží dlhšie vlhká a zároveň nedochádza k prehrievaniu koreňov.

Ďalším aspektom pri starostlivosti o trávnik je aj správny čas zavlažovania. Ktorá časť dňa je najvhodnejšia? Skoro ráno, ideálne ešte pred východom slnka. Teplota vody sa počas noci zníži a je podobná teplote trávnika, resp. pôdy. Veľkým pomocníkom, ktorý sa tiež postará o efektívne využitie vody a vášho času, je zavlažovací systém. Naopak, ak budete trávnik zalievať počas dňa, môže dôjsť k jeho spáleniu či výskytu choroby. Ak si dáte na toto pozor, zelený koberec vo vašej záhrade bude vyzerať krásne a najmä bude zdravý.

Ako správne zavlažovať trávnik
0 0 hlasov
Hodnotenie článku