Sedmokráska obyčajná

Liečivé bylinky z našich lúk a lesov

Sedmokráska obyčajná

Hoci má „priezvisko“ obyčajná, vôbec nie je obyčajná. Sedmokráska je totiž liečivá, hoci to o nej mnohí netušia. Kvitne pokojne aj celý rok, ak nie je sneh, zvyčajne však vykukne niekedy koncom februára. Na zber je najvhodnejšia na jar a v lete. A čo s ňou?

Sedmokrásku obyčajnú spoznajú aj malé deti. Je to krásny kvietok, ktorý kvitne na tenkých stonkách a pri zemi ho drží ružica listov. Končeky lupienkov môžu byť jemne ružové aj karmínovo červené, stred kvetu je žltý.

Kde nájdeme sedmokrásku:

Takmer všade – na lúkach, v lesoch, v parkoch aj v záhradách. Nie všetky sedmokrásky sú však na zber vhodné. Vyberajte si najmenej znečistené miesta a najmä také, kde ľudia nevenčia psy.

Čo zberáme:

Kvety zberajte v marci a apríli, kedy majú najviac liečivých látok. Zberať ich však môžete pokojne celé leto, nebudú však až také silné. Môžu sa konzumovať za čerstva – sú jedlé a krásne vyzerajú napríklad v jarných šalátoch alebo sviežich zelených polievkach. Sušia sa v tenkej vrstve, ideálne max. 2 centimetre a často sa prehŕňajú, aby nesplesneli alebo sa nesparili. s

Na čo sa používa sedmokráska:

Sedmokráska má prečisťujúcu schopnosť. Je vhodná na jarné detoxikačné kúry – môže sa vtedy konzumovať zasurova, napríklad každý deň po dobu jedného týždňa. Pomáha z tela vyplaviť škodliviny, pôsobí močopudne. Ako čaj je vhodná na liečbu respiračných ochorení a pôsobí protizápalovo. Pomáha tiež pri liečbe močových ciest a zápale obličiek. Na vonkajšie použitie je vhodná na reumu, psoriázu, ale aj na akné – dokáže krásne vyčistiť pleť pri pravidelnom používaní. Vyrábajú sa z nej aj rôzne kvetinové vody.

RECEPT na sedmokráskový med

500 – 700 kvetov sedmokrások

1 l vody

2 citróny v bio kvalite

1 kg kryštálového cukru

Ako na to:

1. Sedmokrásky po zbere nechajte aspoň 3 hodiny odpočívať, aby z nich odišiel prípadný hmyz. Následne ich v site opatrne prepláchnite vodou.

2. Presypte ich do hrnca, zalejte prevarenou ešte horúcou vodou, v ktorej sa vyvarili citróny nakrájané na kolieska aj so šupkou (preto musia byť v bio kvalite). Nechajte všetko spolu lúhovať do druhého dňa.

3. Na ďalší deň priveďte do varu, odstavte, nechajte vychladnúť a preceďte cez sito.

4. Pridajte kryštálový cukor a pomaly varte, kým zmes začne hustnúť. Pravidelne miešajte, aby vám neprihorela.

5. Ešte horúce prelejte do teplých pohárov, uzatvorte a skladujte v špajzi.

Dávkovanie: Med podávajte maximálne v množstve 4 lyžice denne pri prechladnutí alebo kašli. Môžete ho aj pridať do čaju.

Sedmokrásky po zbere nechajte aspoň 3 hodiny odpočívať
0 0 hlasov
Hodnotenie článku