Smrek obyčajný

Liečivé bylinky z našich lúk a lesov

Smrek obyčajný

V ďalšej časti nášho seriálu sa pozrieme na strom – hoci to znie zvláštne, smrek ponúka podobné bohatstvo, ako mnohé byliny z našich lúk. Hoci o o ňom mnohí nevedia, má úžasné dezinfekčné a liečivé účinky predovšetkým pri ochoreniach dýchacích ciest.

Kde nájdeme smrek:

Smrek je neopadavý ihličnan, ktorý na našom území rastie pôvodne iba v horských oblastiach – všade inde bol umelo vysadený. To však pri zbere vôbec neprekáža. Dôležité je však vyberať si miesta, kde v blízkosti nerastú autá alebo nie je smog.

Čo zberáme:

Zapamätajte si dátum 15. máj – do tohto obdobia sa zberajú mladé výhonky, ktoré ukrývajú veľkú silu. Med pripravený z nich je úžasný na liečbu malých detí – je totiž chutný a nemá žiadne vedľajšie účinky. Bežne sa zo smrekov používa aj živica a drevo. Živica sa v minulosti využívala aj na výrobu náplastí, drevo sa pálilo najmä v starých vlhkých domoch a v obydliach chorých ľudí pre jeho dezinfekčné účinky – dokáže účinne prečistiť vzduch.

Na čo sa používa smrek:

Zo smrekových výhonkov (mladých) a tiež zo šišiek sa varí čaj, ktorý chutí ako les. Vhodný je pri nádche a pri kašli. Tiež dokáže účinne liečiť zápaly v ústnej dutine a zubné ochorenia, na vonkajšie použitie je tiež vhodný pri reume – vtedy sa používa najmä živica. Uhlie zo smreka sa kedysi využívalo pri hnačkách a otravách jedlom, dokáže totiž absorbovať jedy z čriev. Smrekový med je účinný pri zápale priedušiek, nádche a chrípkových ochoreniach.

RECEPT na smrekový med

4 hrste čerstvých výhonkov smreku dlhých cca 5 cm a nazbieraných do 15. mája

2 kg cukru

2 citróny v biokvalite

2 litre vody

Postup:

1. Výhonky necháme po zbere chvíľku odpočinúť, aby z nich odišli chrobáky a iný hmyz, následne ich opláchneme a vložíme do hrnca s vodou.

2. Pridáme citróny umyté a nakrájané na kolieska (aj so šupkou, preto musia byť nestriekané, v biokvalite) a varíme asi 20 minút. Necháme odstáť do druhého dňa.

3. Na druhý deň precedíme cez gázu a dôkladne z výhonkov vydolujeme všetku šťavu. Pridáme cukor a pomaličky varíme do zhustnutia. Sirup získa krásnu červenkastú medovú farbu a tiež medovú konzistenciu. Zahorúca prelejeme do čistých, ideálne vysterilizovaných fliaš a skladujeme v špajzi. Podávame po lyžičkách, max. 3 x denne 1 lyžičku, pri menších deťoch stačí 1 lyžička denne. Môžeme ním tiež sladiť čaj.

Na čo sa používa smrek
0 0 hlasov
Hodnotenie článku