Pľúcnik lekársky

Liečivé bylinky z našich lúk a lesov (SERIÁL)

Pľúcnik lekársky

Pľúcnik je pomerne neznáma bylinka, no neprehliadnuteľná – krásne modrasté a ružové súkvetia vytvárajú v lesoch nádherné farebné koberce. Rastie hojne, čiže sa nemusíte báť, že by ste naň pri výbere vhodnej lokality nenarazili. A prečo sa zbiera? Čítajte ďalej.

Pľúcnik lekársky je trváca rastlina pokrytá drobnými chĺpkami. Kvitne zvončekovitými listami, ktoré postupne menia farbu od ružovej až po modrú. Zberá sa v čase kvitnutia, čo je od konca marca približne do mája.

Kde nájdeme pľúcnik:

Pľúcnik má rád listnaté lesy, hoci kvitne ešte predtým, než sa na stromoch objavia listy. Hojne rastie v dubových a bukových lesoch, ale aj na lúkach a brehoch potokov.

Čo zberáme:

Na pľúcniku sú vzácne kvety. Zberať sa po kvitnutí môžu aj listy, tie však už neukrývajú takú silu. Zberať môžete celé súkvetia, ktoré relatívne rýchlo schnú. Nesmú sa však sušiť na priamom slnku a tiež si treba dať pozor na teplotu pri sušení v umelom prostredí – nesmie prekročiť 40 stupňov, inak sa rastlina znehodnotí.

Na čo sa používa pľúcnik:

Ako už jeho názov napovedá, pľúcnik je skvelý pomocník pri ochoreniach pľúc. Pomáha rozpúšťať hlien a vykašliavať, tiež pomáha zmierniť neproduktívny kašeľ, keďže regeneruje sliznice dýchacích ciest. Tiež pôsobí mierne močopudne, takže účinne prečistí telo.

RECEPT na pľúcnikový čaj

2 PL sušeného pľúcnika

pol litra vody

Postup:

Ako pri príprave čajov pri väčšine byliniek sa odporúča vložiť pľúcnik do studenej vody, priviesť do varu a následne odstaviť. Lúhovať sa má maximálne 5 minút, aby sa eliminovalo vylučovanie škodlivých látok (alkaloidov) z rastliny. Popíja sa po dúškoch v priebehu celého dňa. Dokonca pomáha zmierniť bolesti žalúdka spôsobené liečbou liekmi.

UPOZORNENIE: Keďže pľúcnik obsahuje alkaloidy, nesmie sa používať dlhodobo, podávať deťom, tehotným ženám alebo dojčiacim ženám.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku