Liečivé bylinky z našich lúk a lesov

Liečivé bylinky z našich lúk a lesov (SERIÁL)

Podbeľ liečivý

Podbeľ je jedna z najvšestrannejších liečivých byliniek, ktorú môžete u nás zberať v jarnom období. Navyše je príroda pri ňom naozaj štedrá – rastie hojne, krásne medovo vonia, takže vás dozaista priláka a vďaka netradičnému zjavu si ho nepomýlite so žiadnou inou rastlinou.

Kde nájdeme podbeľ:

Podbeľ rastie na ťažších vlhkých pôdach, nájdete ho preto v lesoch, na rumoviskách, ale aj na pastvinách a tiež v lomoch. Nevyžaduje totiž príliš veľkú vlhkosť ani veľa živín.

Čo zberáme:

Kvety a listy. Kvety zberáme v období od marca do apríla – kvitnú nažlto a sú trochu podobné púpave. Nemajú však dutý stvol ale zvláštnu ako keby šupinatú stonku. Kvety striháme alebo češeme hrebeňom, keďže potrebujeme iba tie, nie stonku. Sušia sa ťažšie – dlho si zachovávajú svoju vlhkosť, preto ich treba pravidelne pretriasať a sušiť len v jednej vrstve a v tieni, nie na priamom slnku. Pri umelom sušení by teplota nemala presiahnuť 40 stupňov, aby sa rastlina neznehodnotila. Listy sa zberajú po odkvitnutí rastliny približne do konca júla, prevažne za suchého počasia. Sušia sa podobne ako kvety, avšak pokojne pri nižšej teplote.

Na čo sa používa podbeľ:

Podbeľ rastie v období, kedy ho najviac potrebujeme – lieči jarné ochorenia dýchacích ciest, je vhodný pri bronchitíde a tiež pri astme. Nesiahajte však po ňom v čerstvej podobe hneď po zbere, vhodnejší je sušený, ktorý má nižší obsah alkaloidov. Podbeľ je vhodný na užívanie aj pri suchom kašli, ktorý dokáže tlmiť.

Listy môžete použiť v čerstvej podobe ako obklad pri bolesti kĺbov alebo pri zápale žíl. Odvar z listov lieči ekzém a je vhodný na použitie aj pri psoriáze alebo suchej pokožke.

RECEPT na podbeľový čaj

2 PL sušeného podbeľu

250 ml vody

Postup:

Ako pri príprave čajov pri väčšine byliniek sa odporúča vložiť podbeľ do studenej vody, priviesť do varu a následne odstaviť. Lúhovať sa má maximálne 10 minút, aby sa eliminovalo vylučovanie škodlivých látok (alkaloidov) z rastliny. Dôsledne ho sceďte a až potom pite. Popíja sa ešte teplý, studený už nemá takú moc.

UPOZORNENIE: Keďže podbeľ obsahuje alkaloidy, nesmie sa používať dlhodobo, podávať deťom, tehotným ženám alebo dojčiacim ženám. Kedysi bol súčasťou zmesí protu kašľu, dnes sa však používa maximálne v 10 – 15 % zastúpení. V domácich podmienkach je tiež vhodnejšie používať ho v kombinácii s inými bylinkami.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku