Liečivé bylinky z našich lúk a lesov

Liečivé bylinky z našich lúk a lesov (SERIÁL)

Pŕhľava dvojdomá

Pripravili sme pre vás seriál na pokračovanie o liečivých bylinkách rastúcich na našich lúkach a v lesoch. Dnes vám predstavíme trvácu rastlinu, ktorú asi ani netreba predstavovať – žihľavu, alebo po správnosti – pŕhľavu. Viete, kde ju zbierať a ako sušiť? A ako pripraviť žihľavový čaj tak, aby mal čo najvýraznejšie prospešné účinky pre vaše telo? Čítajte.

Pŕhľavu si nezameníte so žiadnou inou bylinkou – ona totiž, ako už jej samotný názov napovedá, pŕhli. Takže ak si nie ste istí, či to, čo vidíte, je pŕhľava, stačí sa rastlinky jemne dotknúť vrchnou častou dlane. Zacítite jemné pálenie, citlivým osobám sa môžu vyhodiť na pokožke aj drobné pupáčiky, ktoré do pár minút zmiznú. Ak nie ste zvyknutí, pŕhľavu zberajte a následne s ňou manipulujte v rukaviciach.

Kde nájdeme pŕhľavu:

Pŕhľava má rada vlhké miesta. Nájdete ju preto rásť v tieni, vo vlhkejších lesoch, ale tiež na okraji lúk, kam často slnko nezasvieti. Je pomerne rozšírená, často rastie aj bežne v záhradách napríklad pri odkvapoch alebo v blízkosti nádob na zber dažďovej vody.

Čo zberáme:

Z pŕhľavy sa zberá stonka s listami alebo samotné listy. Vyberajte si mladé porasty, také, ktoré ešte nekvitnú. Zberať ju môžete niekoľkokrát do roka, ideálne hneď ráno. Rastliny nechajte jeden deň zvädnúť na slnku, následne ich pomaly dosušte v tieni, v jednej vrstve. Môžete ich sušiť aj v otvorenej rúre alebo sušičke, nie však pri teplote vyššej ako 60 stupňov.

Na čo sa používa pŕhľava:

Pŕhľava prečisťuje krv. Je tiež bohatá na železo, triesloviny, vápnik a vitamíny. Zrýchľuje metabolizmus, pomáha pri ochoreniach obličiek, je vhodná pri málokrvnosti a mimoriadne vhodná pre diabetikov, keďže priaznivo ovplyvňuje stabilné hodnoty cukru v krvi. Na vonkajšie použitie sa používa pri hojení rán a aj pri liečbe kožných ochorení, ako napríklad ekzém alebo psoriáza, vo forme odvaru. Je výborná v chrípkovom období a ako jedna z mála byliniek neškodná pre tehotné ženy – ale v menších množstvách a v slabších koncentráciách. Podporuje tiež tvorbu materského mlieka a prečisťuje tráviaci trakt, no nepreháňa – skôr zastavuje hnačku.

Obľúbená je aj na vlasy – ak si po umytí budete pravidelne preplachovať vlasy odvarom z pŕhľavy, budú krásne, lesklé. Lieči tiež prílišný mazotok alebo lupiny, v tom prípade treba pŕhľavovým odvarom masírovať pokožku hlavy. Dokáže dokonca zmierniť vypadávanie vlasov.

RECEPT na čaj z pŕhľavy/žihľavový čaj

Potrebujete:

2 PL sušenej pŕhľavy

400 ml studenej vody

Postup: Pŕhľavu vložte do hrnca s vodou a priveďte do varu. Varte asi 10 minút, následne odstavte a nechajte lúhovať. Sceďte a popíjajte ešte teplé.

Upozornenie: Akékoľvek kúry s pitím žihľavy by nemali presiahnuť 3 týždne trvania v kuse. Pri tehotných ženách sa odporúča podstúpiť kúru len pod dohľadom gynekológa. Občasné pitie čaju je však bezpečné, po ukončení prvého trimestra.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku