Liečivé bylinky z našich lúk a lesov

Liečivé bylinky z našich lúk a lesov

Prvosienka jarná

Trávite teraz viac času v prírode? Využite do na zber bohatstva, ktoré nám plnými priehršťami rozdáva. Pripravili sme pre vás seriál na pokračovanie o liečivých bylinkách rastúcich na našich lúkach a v lesoch. Vezmite deti na prechádzku a spojte príjemné s užitočným. Predstavíme vám prvosienku jarnú.

Krásny žltý kvietok je na lúke neprehliadnuteľný. Okrem toho si ho nemôžete pomýliť so žiadnym iným – prvosienky dosahujú výšku od 5 do 30 centimetrov a kvitnú krásnymi rúrkovitými kvetmi. Lístky rastú v ružici podobnej púpave.

Kde nájdeme prvosienky:

Prvosienky majú rady listnaté lesy, háje a tiež lúky s mierne vlhkou pôdou. Nájsť ich však môžete aj na okraji cesty na dedine. Sú skutočne rozšírené v našej oblasti.

Čo zberáme:

Z prvosienkových kvetov si môžete uvariť liečivý čaj. Zberajú sa kompletné súkvetia s krátkou zelenou stonkou alebo môžete obrať aj len jednotlivé kvety. Prvosienka schne rýchlo, preto ju stačí nechať v jednej vrstve rozprestretú na papieri či mriežke na balkóne chránenom pred vetrom alebo na parapete bez priameho slnečného svitu a cca o 2 dni ju môžete premiestniť do uzatvárateľného pohára alebo textilného vrecúška.

Použiť môžete aj podzemok a korene.

Na čo sa používa prvosienka:

V prírode je všetko zariadené tak, aby nám pomohla presne s tým, čo potrebujeme. Prvosienka kvitne na jar, v období, kedy sú časté napríklad prechladnutia, kašle a tiež zápaly močových ciest. Ak vás trápi ochorenie dýchacích ciest, potrebujete zlepšiť vykašliavanie a uvoľniť hlieny, uvarte si čaj z kvetov prvosienky.

Pomáha tiež rozbíjať močové kamene, tlmí obličkové zápaly a zápaly močového mechúra. Pri vonkajšom použití (ako odvar) čistí pleť a zvyšuje lesk vlasov.

RECEPT na čaj z prvosienky

Potrebujete: 1 lyžicu kvetov prvosienky

300 ml vody

Postup: Kvety nasypte do hrnčeka alebo vložte do sitka. Zalejte vriacou vodou a nechajte prikryté lúhovať 15 minút. Následne preceďte a popíjajte po dúškoch. V žiadnom prípade ho nepite naraz, no snažte sa ho dopiť vlažný. Pite maximálne jednu šálku denne. Nepite dlhšie ako 7 dní v kuse.

Upozornenie: Nepoužívajte v tehotenstve ani v období dojčenia, nepodávajte malým deťom. Vo vyšších dávkach môže preháňať.

Kedy zbierame prvosienky:

koreň: marec a máj

kvety: apríl a máj

Viac článkov
Majú spaľovače tukov zmysel
Majú spaľovače tukov zmysel?