Manuál starostlivosti o izbovky v zime

Manuál starostlivosti o izbovky v zime

Počas zimných mesiacov majú izbovky k dispozícii menej prirodzeného svetla, trápi ich prekúrený vysušený vzduch a tiež zmeny teploty, napríklad pri vetraní. Na mnohých sa to prejaví opadom listov, uschýňaním končekov listov či celkovým „povädnutím“. Aby ste sa týmto neduhom vyhli, máme pre vás pár tipov, ktorých sa oplatí držať. Odmenou vám bude záplava zdravej zelene.

1. Dajte si pauzu s prihnojovaním. Izbovkám pomaly znižujte dávky hnojiva a nechajte ich oddýchnuť si.

2. Skôr, než spustíte podlahové vykurovanie, všetky rastliny premiestnite na vyvýšené stanovište. Podobne premiestnite aj tie z parapetu nad radiátorom či iným výhrevným telesom.

3. Rastlinám v zime, kedy je menej svetla, svedčí menšia zálievka a nižšia teplota. Premiestnite ich do najchladnejšej miestnosti (najčastejšie je to spálňa) a znížte frekvenciu zalievania.

4. Počas vykurovacej sezóny sa často viac práši, preto listy pravidelne pretierajte vlhkou handričkou (najmä pri monsterách či svokriných jazykoch, ktoré sú na zachytávanie prachu experti), aby sa neznižovala schopnosť fotosyntézy.

5. Vetranie ide ruka v ruke s extrémnymi zmenami teploty. Rastliny môžu tiež prechladnúť – prejaví sa to napríklad zhadzovaním listov, preto ich pred prievanom chráňte a pri vetraní ich premiestnite do inej miestnosti.

6. Zalievajte iba odstátou vodou, nie studenou priamo z vodovodu (v zime býva mimoriadne chladná). Aj pri sprchovaní voľte radšej vlažnejšiu, než ľadovú, aby rastliny nedostali šok.

7. Zvýšte vzdušnú vlhkosť. Najmä, ak pestujete orchideu alebo inú tropickú krásku, ktoré sú náročné na vzdušnú vlhkosť, môžete spozorovať schnutie špičiek listov. Môže to byť spôsobené práve prekúreným vzduchom. Rastliny tak postavte na podmisku s mokrými kameňmi (tak, aby sa korene nedotýkali vlahy) alebo v ich blízkosti rozmiestnite misky s vodou. Paprade (nefrolepky) poteší pravidelné postrekovanie rozprašovačom, pokojne aj dvakrát denne. Vyberajte také rozprašovače, ktoré vytvárajú akoby jemnú hmlu, nie príliš silný prúd vody, ktorý by na listoch zbytočne stál.

8. Senpólie (africké fialky) a orchidey často v zime kvitnú. Doprajte im preto živiny a chlad – orchideu môžete „vyšokovať“ na chladnej svetlej chodbe, kam ju premiestnite na pár týždňov, kým nahodí kvetné puky. Senpólia ocení svetlé miesto, napríklad na parapetnej doske (nie nad radiátorom) a pravidelnú zálievku do podmisky (raz do týždňa). Ak chcete podporiť kvitnutie, pridajte hnojivo na podporu kvitnutia určené pre izbové rastliny.

8. Na konci zimy, ešte pred príchodom jarných dní, izbovky presaďte. Vyberte črepník, ktorý je veľkosťou 1,5 násobkom pôvodného kvetináča. Rastlina tak nebude zbytočne rásť do koreňov, ale poteší vás násadou nových listov.

Na konci zimy, ešte pred príchodom jarných dní, izbovky presaďte.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku