Máte málo železa

Máte málo železa?

Takto to zistíte

To, ako ste na tom s obsahom železa v krvi, zistí len váš lekár pri preventívnom odbere. Ak sa však necítite vo svojej koži, stále vás trápia nejaké virózy či chrípky a bez zadýchania nevybehnete ani na druhé poschodie, možno vás trápi jeho nedostatok. Aké ďalšie príznaky by ste mali sledovať?

Dostatočný prísun železa v potrave ešte neznamená, že ho máte dostatok aj v krvi. Z prijatej stravy sa vstrebe približne 5 – 30 %. Zvyšok telo spravidla vylúči. Ak však máte problémy s trávením (napríklad so vstrebateľnosťou živín), nekonzumujete dostatok vitamínu C, ale naopak, obľubujete mliečne výrobky, môžete (ale samozrejme, nemusíte) trpieť nedostatkom železa. Pri akých priznákoch by ste však mali zbystriť?

Ak vás trápi…

  • únava, malátnosť, zvýšená spavosť
  • slabá kondícia, nevládzete s dychom, dychavičnost
  • bolesti hlavy, migrény, točenie hlavy, pocity na odpadnutie
  • zrýchlený tep
  • afty, problémy s ďasnami, popraskaná koža v okolí úst
  • neprirodzene svetlá koža
  • studené ruky a nohy, slabé prekrvenie končatín
  • chorľavosť, oslabená imunita
únava, malátnosť, zvýšená spavosť

Ako zvýšiť príjem železa?

Železo v strave prijímame v dvoch základných podobách – ako hemové (z mäsa a krvi) a nehemové (tiež sa nachádze v mäsa, prijímame ho však vo väčšom zastúpení z rastlinných zdrojov, v ktorých tvorí všetko dostupné železo).

Vegetariáni a iní ľudia, ktorí nekonzumujú mäso, preto prijímajú iba nehemové železo, také, ktoré sa ťažšie vstrebáva – pred vstrebaním v čreve ho totiž naše telo musí upraviť. Lepšiu vstrebateľnosť dokážete ovplyvniť napríklad súčasným prijímaním vitamínu C (teda pokvapkať si špenát citrónovou šťavou, prípadne si dopriať výživnú žihľavovú polievku a ako dezert si naservírovať pomaranč).

pokvapkať si špenát citrónovou šťavou

Pridajte do jedálnička: bobuľovité ovocie, červenú repu, kvalitné mäso, zelené šaláty, strukoviny, ľanové semienka, ovsené vločky, celozrnné pečivo…

POZOR! Železom sa môžete aj predávkovať s nepríjemnými, často aj život ohrozujúcimi prejavmi. Samonaordinovanie doplnkov stravy so železom neodporúčame – vždy to konzultujte so svojim lekárom či lekárnikom, ktorému dôverujete.

5 1 vote
Hodnotenie článku