Materské mlieko počas dňa mení zloženie

Materské mlieko počas dňa mení zloženie

Čo sa stane, keď odsávate?

Materské mlieko, táto životodarná tekutina, je unikátne namiešaná pre potreby každého bábätka. Invidiuálne, v závislosti od zdravotného stavu matky aj dieťaťa, od jej výživy, od mikrobiálneho zloženia ústnej dutiny drobca, dokonca v sa mení aj s prostredím, v ktorom sa matka a dieťa nachádza. Vedeli ste však, že sa zloženie hormónov, ktoré obsahuje mení aj počas dňa? Čo teda robiť, ak si mlieko odsávate a dieťa kŕmite aj s odstupom času?

Materské mlieko obsahuje mix látok namiešaný presne pre potreby novorodenca aj staršieho dieťaťa. Kým prvé kolostrum je také bohaté na tuky a výživné látky, že novonarodenému bábätku stačí naozaj pár kvapiek (keďže má žalúdok veľký asi ako oriešok), zrelé mlieko už obsahuje aj viac vody. Pri dojčení sa najskôr tvorí vodnaté predné mlieko, ktoré uhasí bábätku smäd, a následne sa uvoľní zadné mlieko, ktoré je nabité látkami podľa aktuálnych potrieb dieťaťa.

Na základe vedeckých výskumov sa zistilo aj to, že tvorba mlieka sa mení v závislosti od zloženia slín dieťaťa. Ak matkino telo detekuje infekciu v tele dieťaťa, automaticky sa tvoria protilátky, ktoré bábätku pomáhajú tento stav zvládnuť. Do mlieka sa tiež dostávajú protilátky od matky, ktorá s nejakou baktériou či vírusom bojuje. Preto v žiadnom prípade netreba prestať dojčiť ani keď máte chrípku – ak však beriete nejaké lieky, najmä antibiotiká, poraďte sa so svojím lekárom. Aj v lekárni pri ich výbere upozornite farmaceuta na to, že dojčíte.

Materské mlieko sa mení aj s vekom dieťaťa. S nástupom príkrmov už dieťa potrebuje iné zloženie ako v čase, keď bolo odkázané iba na mlieko. Najnovšie výskumy však prišli so zaujímavým zistením. Zloženie mlieka sa mení aj počas dňa. Cirkadiálny rytmus (striedanie dňa a noci) ovplyvňuje hladiny aminokyselín, stopových prvkov a najmä melatonínu – teda spánkového hormónu, ktorý sa nachádza v mlieku. Ten spôsobuje našu ospalosť a pomáha nám zaspať. S príchodom večera a noci sa jeho množstvo v mlieku zvyšuje, preto je vhodné dojčiť priamo z prsníka a nie si mlieko odsávať a kŕmiť ním dieťa neskôr. Melatonín totiž dieťa potrebuje večer, aby sa dokázalo nastaviť na nočný režim a spať v dlhších spánkových cykloch.

Čo však robiť, ak nemáte na výber a mlieko si odsávate? Po odsatí si fľaštičku označte dátumom a časom, napr. 1. 11., 18:00 – dieťaťu toto mlieko podajte až nasledujúci deň podvečer. Takže približne v čase, kedy ste si ho odsali, ale s 24 hodinovým rozdielom. Nemusíte sa báť, mlieko sa nepokazí. Zohrievajte ho však len vo vodnom kúpeli na približne telesnú teplotu a nikdy ho neprevárajte! Podobne si označte aj balíčky, ktoré si mrazíte. Ak má dieťa napr. nádchu, doplňte si k označeniu aj túto informáciu. Mliečko môžete pokojne podávať ako stimulátor imunity aj starším deťom – v poháriku.

Čo však robiť, ak nemáte na výber a mlieko si odsávate?
0 0 hlasov
Hodnotenie článku