Prírodná detoxikácia, ktorá spestrí váš jedálniček

Medvedí cesnak

Prírodná detoxikácia, ktorá spestrí váš jedálniček

Záleží od počasia – niekedy sa medvedí cesnak môže objaviť už koncom februára, inokedy uprostred marca a zväčša vydrží dokonca apríla. Ako sa však táto bylina dostala k svojmu názvu? Keď sa medveď prebudí po zimnom spánku, potrebuje prečistiť svoj organizmus: ideálne bylinkami. A veľmi často sa tak stane pri takmer nekonečnom zelenom koberci medvedieho cesnaku. Ten sa najčastejšie vyskytuje v listnatých vlhkých lesoch. Jeho sezóna však trvá iba dva mesiace, no využívať ho môžete počas celého roka. Aké sú účinky medvedieho cesnaku a ako ho spracovať?

Aké účinky má medvedí cesnak

Medvedí cesnak dorastá do výšky 10 – 12 cm, má nezameniteľnú, neprekvapivo cesnakovú, vôňu a kopijovité lístky. Okrem medveďov si ho však obľúbili aj ľudia, nielen pre jeho pomerne ľahkú dostupnosť, ale aj liečivé účinky či využitie v kuchyni. S čím všetkým dokáže medvedí cesnak pomôcť? Obsahuje pomerne vysoké dávky vitamínu B a C, okrem toho v ňom nechýba alicín.

Práve alicín spôsobuje jeho špecifickú vôňu a môžeme ju nájsť aj v klasickom cesnaku či cibuli. Vďaka nej má táto bylina vysoko antibakteriálne účinky. Pomáha tak s jarnou detoxikáciou, prečistením čriev, vyprázdňovaním, ale aj s lepším trávením. Zabúdať by sme však nemali ani na schopnosť chrániť naše telo pred škodlivými látkami prichádzajúcimi z vonkajšieho i vnútorného prostredia. Za to môžu primárne látky, ktoré majú názov flavonoidy.

Ak chcete liečiť, použite surový medvedí cesnak

Chcete využiť liečivý potenciál medvedieho cesnaku naplno? Odporúčame, rovnako aj odborníci, siahnuť po tejto byline v surovej forme. Po tepelnej úprave medvedí cesnak stratí množstvo prospešných látok. Ako ho však uchovať čerstvý dlhšie? Ak ste v lese nazbierali plný košík medvedieho cesnaku, časť môžete vložiť aj so stonkami do pohára s vodou a skladovať v chladničke. Takto uskladnená bylina vám vydrží aj niekoľko týždňov. V prípade, že by ste sa chceli k medvediemu cesnaku vrátiť aj počas leta či zimy, riešením je cesnak zamraziť v uzatvárateľnej dóze.

Prípadne si z neho môžete urobiť aj tinktúru, ktorá pomôže zmierniť vysoký tlak aj cholesterol. Ako na to? Listy si umyjeme v studenej vode, usušíme a vložíme do silného, ideálne svetlého alkoholu, akým je napríklad vodka. Takto naložený medvedí cesnak nechajte macerovať aspoň 14 dní, ideálne na teplejšom mieste – nie v chladničke. Z tinktúry potom cesnak vyberte a zmes môžete po kvapkách požívať pri zdravotných problémoch.

Ak chcete liečiť, použite surový medvedí cesnak

Ako využiť medvedí cesnak v kuchyni

Medvedí cesnak si v kuchyni získava čoraz významnejšie postavenie: už ho nenájdeme iba u bylinkárov a nadšencov prírody, často po ňom siahajú špičkoví šéfkuchári, ktorí z neho pripravujú tie najlahodnejšie pokrmy. Nie je na tom nič prekvapivé: je zdravý, chutný a hlavne – je zadarmo. Čo všetko si z neho môžete pripraviť? V podstate všetko – od pesta na cestoviny cez polievku až po nátierku na chlieb. Ak hľadáte inšpiráciu k cestovinám, vyskúšajte náš recept na pesto z medvedieho cesnaku. Táto bylinka je skvelá napríklad aj v šaláte, napríklad v takom, kde je základom tuniak, jarná cibuľka, reďkovky, paradajky, grécky Feta syr a to všetko doplnené baby špenátom a dochutené citrónovou šťavou a olivovým olejom.

Z medvedieho cesnaku však nie je zložité pripraviť ani polievku. Ako na to? Opražíme si cibuľku na oleji, pridáme múku a urobíme svetlú zápražku. Zalejeme vodou, pridáme na kocky nakrájané zemiaky, osolíme a varíme, kým nie sú mäkké. Následne pridáme medvedí cesnak, smotanu, povaríme, rozmixujeme a môžeme podávať. Alebo si z medvedieho cesnaku môžete urobiť iba bylinkové maslo – s čerstvým chlebíkom chutí skutočne nadpozemsky.

Ako využiť medvedí cesnak v kuchyni
0 0 hlasov
Hodnotenie článku