Na čo si dať pozor pri pestovaní uhoriek

Na čo si dať pozor pri pestovaní uhoriek

Čerstvý uhorkový šalát k nedeľným rezňom, grécke tzaztiki, alebo len tak na zahryznutie k chlebíku so šunkou. Mať domácu uhorku je počas leta na nezaplatenie, jej využitie v kuchyni ponúka množstvo chutných možností. Ak pestujete alebo sa rozhodujete, či pestovať, túto zeleninu, pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, na čo si dať pozor. Aké stanovisko je vhodné pre uhorky, ako ich správne zalievať, kedy, ako a čím hnojiť?

Uhorky a vhodné stanovisko

Uhorky zbožňujú teplo a slnko, naopak sú veľmi háklivé na studené počasie. Vyberáme im preto slnečné stanovisko, ideálne s ľahšou pôdou. Predtým by sme tu mali pestovať menej náročné plodiny, ktoré z pôdy neodoberú veľa živín, napríklad pórik, zemiaky, cibuľu či zeler.

Nevhodnými predplodinami sú najmä tekvicové a hlubovinové zeleniny, ktoré bývajú často napadnuté podobnými chorobami a škodcami ako uhorky. Odporúčame tiež každý rok stanovisko pre uhorky meniť – o návrate na pôvodné by ste mali rozmýšľať až po 4–5 rokoch.

Uhorky pravidelne zalievajte

Uhorky sú povestné tým, že korene majú zakorenené tesne pod povrchom, a tak je ich pomerne jednoduché pri okopávaní poškodiť. Na toto si dávajte pozor, korene len ťažko regenerujú, čo môže viesť až k absencii plodov – zelenina nebude môcť prijímať dostatok vody a živín. Časť pôdy s koreňmi je dôležité udržiavať takmer neustále vlhkú, pozor si tiež dávame na teplotu vody – tá by sa mala čo najviac priblížiť teplote pôdy.

Vhodným časom na závlahu je tak skoré doobedie, ideálne ráno. Okrem potrebného množstva a teploty vody môžeme pomôcť uhorkám k tomu, aby sa im darilo, tiež správnou metódou závlahy. Aby sme znížili nebezpečenstvo výskytu plesne na listoch, vyhýbame sa ich kropeniu. Vhodnou formou zalievania je tak použitie kvapkovej závlahy.

Uhorky pravidelne zalievajte

Ako, kedy, čím hnojiť uhorky

Kvalitne a správne pohnojená pôda môže priniesť skutočne bohatú a dobrú úrodu uhoriek. Dá to však zabrať – ak to myslíme vážne, začneme s hnojením už v jeseni, keď pripravujeme stanovisko pre uhorky. Namiesto odporúčaného maštaľného hnoja môžeme použiť aj vyzretý kompost. V tomto čase tiež môžeme prvýkrát prihnojiť pôdu aj hnojivom s vysokým obsahom fosforu a draslíku, následne tento proces zopakujeme ešte v jarnom období. Dôležitú úlohu pri veľkosti a kvalite plodov zohráva aj to, či sme uhorky prihnojili dusíkatým hnojivom – ideálne až trikrát: v jeseni, keď pripravujeme pôdu, druhýkrát približne mesiac po vysadení uhoriek a tretíkrát, keď sa na uhorkách začínajú objavovať plody.

Na čo si dať pozor pri zbere uhoriek

Záhony s uhorkami kontrolujeme v čase dozrievania pravidelne – ak by sme totiž nechali plod na rastline príliš dlho, mladé plody by sa nemuseli vyvinúť. Hneď ako spozorujeme, že je uhorka zrelá, z rastliny ju odoberieme. Ako? Vyhneme sa trhaniu, ktoré by mohlo stonku poškodiť. Uhorky môžete odlomiť, odrezať alebo odstrihnúť. Aj pri tejto činnosti si dávame pozor, aby sme nepoškodili výhonky či okolité rastliny.

Tempo tip: Medzi časté problémy pri pestovaní uhoriek patria aj horké plody. Významnú rolu v tom zohralo ich šľachtenie, vďaka ktorému sa v zelenine znížili hodnoty glykozidu, derivátu sacharidu. Okrem toho však za horkými uhorkami môžeme hľadať aj nedostatočnú závlahu a horúce počasie bez zrážok. Svoj podiel na tom nesie aj bláznivé leto, počas ktorého bývajú horúce dni a studené noci. Ako prevencia proti horknutiu uhorky môže poslúžiť prihnojovanie zeminy humusom.

Na čo si dať pozor pri zbere uhoriek
0 0 hlasov
Hodnotenie článku