štrikovanie je nový trend

Na vlnenej vlne

Štrikovanie je nový trend

Do šatníkov sa nám začínajú vracať staré dobré prírodné materiály. Jedným z nich je práve aj vlna.

V ére našich mám vedela pomaly každá žena štrikovať a šiť na stroji. Keď chcela mať niečo pekné na seba, často si to musela sama vyrobiť. Ponuka materiálov však často nebola bohatšia ako výber v obchodoch s konfekciou. Napriek tomu mali naše mamy plné skrine štrikovaných či háčkovaných svetrov a ušitých kostýmov – na leto z bavlny, na zimu z vlny. Vlnené kabáty, gamaše, nohavice, klobúky, šaty a aj svetre sa skrývali v skriniach spolu s naftalínom, odpudzovačom molí.

prírodný materiál vlna


Boom syntetických vlákien starú dobrú vlnu na chvíľku vytlačil do úzadia – nezničiteľné materiály, široká farebná škála a neobmedzené možnosti sa rýchlo dostali pod kožu odevného priemyslu. Vlna ostala pre mnohých úzadí ako starý materiál náročný na údržbu, drahé značky si ju strážili ako prémiovú substanciu. Tak, či onak – z bežného užívania sa na chvíľku vytratila. V poslednom období však začína znovu naberať na popularite a niet sa čomu čudovať.

Supervlna

Jej známe termoizolačné vlastnosti síce nahradili moderné syntetické vlákna, ale stále sa im nedarí dosiahnuť jej komplexné vlastnosti – vlna je totiž superizolant. V lete chladí, v zime hreje – dokonca, aj ked‘ je vlhká, rýchlo odparuje vodu, nepohlcuje pachy a má samočistiacu schopnosť ( samozrejme to neplatí pri hrubom znečistení, ide skôr o bežné používanie). Preto ju dnes znovu nájdeme v odevnom, nábytkarskom a dokonca aj stavebnom priemysle. Vďaka moderným technológiám už dosahuje často jemnosť hodvábu a napriek tomu si zachováva všetky svoje výnimočné vlastnosti. Siahajú po nej športovci, dizajnéri a samozrejme aj bežná populácia. Zo širokej palety druhov si každý poľahky vyberie. A ak si neviete vybrať, trochu vám pomôžeme.

supervlna


Druhov vlny je dnes na trhu obrovské množstvo. Toto je pár základných, s ktorými sa môžete stretnúť:

Vlna – klasická ovčia vlna, je pevná a odolná. Na teplé vlnené deky, papuče, svetre, či kožuchy ideálna.

Merino – ovčia vlna z plemena merino. Typická svojími výbornými termoizolačnými vlastnosťami. Duté vlákno je ľahučké, mimoriadne hrejivé. Aktuálne je veľmi trendy hlavne u športovcov, u ktorých sa funkčné prádlo z merina teší veľkej obľube. Netreba ho často prať, dobre schne a ak sa potrebujete zbaliť na dlhšiu dovolenku, poľahky si vystačíte s pár základnými merino kúskami. Samozrejme, vo veľkom sa vyžíva aj v klasickej casual móde.

Kašmír – pochádza zo srsti kašmírových oviec, veľmi drahá, ale za to ľahučká a hebká vlna. Má sklon k plstnateniu, napriek tomu si ju pre jej poddajnosť zamilujete.

Lamb – je jahňacia vlna z prvého strihania jahniat okolo 6. mesiaca. Jemná vlna vhodná najmä pre bábätká.

Angora – pochádza zo srsti angorských králikov, jemná, chlpatá, mimoriadne výhrevná vlna.

Mohér – sa vyrába zo srsti angorských kôz, je hebká a jej veľkou výhodou je, že nesplstnatie.

Camel – ťavia vlna. Využíva sa väčšinou v prirodzených odtieňoch na výrobu kabátov a svetrov, mimo odevného priemyslu je obľúbená aj na výrobu kobercov.

Alpaka – zo srsti lamy alpaky, kvalitná a jemná vlna.

Vikuňa – vlna zo srsti divokej lamy vikuňa, jedna z najdrahších vĺn vôbec.

Ak ste sa na vlnu namotali, určite neoľutujete. Len dajte pozor pri praní! Vlnené odevy perte minimálne, a ak treba – ideálne v studenej vode a ručne.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
domáce zmrzliny a nanuky z ovocia
RECEPT: Osviežujúce domáce zmrzliny a nanuky z ovocia