ako prevoňať bielizeň bez aviváže

Najlepšie triky, ako prevoňať bielizeň bez aviváže

V ostatnom období sa stále množia správy o tom, ako používanie aviváže zbytočne zaťažuje životné prostredie, ako zbytočne kontaminuje oblečenie chemickými látkami a spôsobuje alergické reakcie. Ak sa však nechcete vzdať voňavého oblečenia, máme pre vás tip!

1. Aviváž ničí vlákna

Je overeným faktom, že ak používate aviváž napríklad pri praní uterákov alebo iných froté materiálov, škodíte im – zle vypratá aviváž sa zachytáva na vláknach, lepí ich dohromady. Práve preto sa aj funkčné oblečenie, termobielizeň či pomôcky na cvičenie nesmú prať s prídavkom aviváže. Namiesto aviváže stačí pridať do bubna práčky kúsok textílie, napr. starú ponožku, pokvapkanú kvalitným esenciálnym olejom.

Nikdy olej nekvapkajte priamo na odev, ktorý chcete vyprať! Môže zanechať škvrny, ktoré neodstránite. Vyhnite sa používaniu vôní a olejov, ktoré nie sú vhodné na aplikáciu na pokožku.

2. Čistá práčka

Máte pocit, že bez použitia aviváže oblečenie zapácha? Možno je na vine zanesená práčka. Dôkladne ju vyčistite prípravkom určeným na čistenie práčky (pri starších modeloch môžete skúsiť aj domáce recepty – napr. kyselinu citrónovú, ocot či sódu bikarbónu, pri spotrebičoch, ktoré sú ešte v záruke, tento tip neodporúčame). Ak sa stav nezlepší, odmontujte hadice na prívod vody a odvádzanie znečistenej vody do odpadu – pri zalomení hadice alebo jej nevhodnom umiestnení v nej môže stáť voda

3. Vysoká teplota naprázdno

Raz za čas vyperte v práčke staršie uteráky alebo posteľnú bielizeň pri najvyššej možnej teplote. Zničia sa tak zárodky plesní a baktérie, rozpustia sa zvyšky pracích prostriedkov, ktoré sa v práčke často usádzajú pri praní pri nízkych teplotách. A to najdôležitejšie – zbavíte sa zápachu!

vyperte v práčke staršie uteráky

4. Kapsule, prášok, gél?

Mydlové orechy! Pri krátkom cykle sa kapsule či tablety na pranie často nestihnú úplne rozpustiť a zostanú v práčke či na oblečení a po čase môžu začať zapáchať. Rovnaká situácia je s práškom na pranie. Prací gél je často málo účinný, prípadne neekonomický – spotrebujete ho príliš veľa, najmä ak nedodržiavate dávkovanie. Vyskúšajte prať s mydlovými orechmi. Títo prírodní pomocníci vyčistia bielizeň a zároveň nezaťažujú životné prostredie. A dajú sa používať opakovane!

5. Príliš plný bubon

Oblečenie potrebuje pri praní dostatok miesta – ak bubon naplníte na maximum, nedokáže sa dôkladne vyprať a je možné, že bude zapáchať už po vybratí z práčky. Dobrou radou je tiež žehlenie – zabíja baktérie a oblečenie „prevonia“.

TEMPOtip: Medzi usušené oblečenie povkladajte vrecúška so sušenou levanduľou alebo inou aromatickou bylinkou. Túto prírodnú vôňu si zamilujete!

Medzi usušené oblečenie povkladajte vrecúška so sušenou levanduľou alebo inou aromatickou bylinkou.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku