Naozaj funguje spánkový tréning?

Naozaj funguje spánkový tréning?

Vaše skúsenosti

Spánkový tréning – počuli ste už toto slovné spojenie? Ak máte malé dieťa, prípadne sa ich zopár pohybuje vo vašom okolí, pravdepodobne sa vám tento termín nevyhol. Spánkový tréning, prípadne Estevillova metóda zaspávania je návod, ako naučiť dieťa zaspávať samostatne a prespať celú noc – znie to ako zázrak a mnohí prisahajú na to, že funguje. Prečítajte si reálne skúsenosti dvoch mamičiek, ktoré spánkový tréning vyskúšali.

Spánková terapeutka, terapeutka detského zaspávania a podobne sú už ustálené termíny a teda aj pracovné pozície – tieto, spravidla ženy, pomáhajú rodičom malých nespavcov nastaviť rutinu tak, aby dieťa dokázalo zaspať samo bez pomoci a prespalo dlhé časové úseky počas noci, ideálne teda prespalo celú noc. Cieľom tohto článku nie je ich prácu odsudzovať alebo ich očierňovať, je len sumárom skúseností, s ktorými sa nám podelili mamičky v našom okolí, ktoré tréning sami vyskúšali.

Anna, 38:

Som prvorodička, gynekológom nazvaná ako geriatrická. Som šťastná, že som porodila zdravé dieťa, nesmierne si vážim „vesmír“ za to, že nám zoslal Artura po 8 rokoch snaženia sa. Bol bezproblémové bábätko, krásne prospieval, papal, spinkal… No keď mal asi 9 mesiacov, začala sa u neho prejavovať separačná úzkosť v kombinácií so zoznamovaním sa so štvornožkovaním a prvými pokusmi o postavenie sa v postieľke. Vtedy sa začal horor.

Z 15 minútového uspávania „na prsníku“ sa stala hodina a pol prosíkania, aby si už konečne ľahol a spal. Vyzeral ako naspeedovaný. Keď (koľkokrát) o 22:00 konečne zaspal, o 45 minút bol hore a plakaaal a plakal. Moja mama mi vravela, že to neexistuje, že my sme prespali od 3 mesiacov celú noc a stačilo nás len položiť do postieľky, že je určite chorý alebo sme si ho rozmaznali (???).

Samozrejme, nepomohli mi ani argumenty, že my sme neboli dojčení a že celkovo sa so spánkom a plačom dieťaťa narábalo vtedy inak, ako teraz. Po jednom spoločne strávenom víkende na chalupe, kedy sa Artur budil snáď každú hodinu s revom, mi podstrčila telefónne číslo. Vraj na spánkovú terapeutku, ktorá našim známym pomohla polročného Ondríka (meno som si vymyslela, nepamätám si ho presne), naučila spať celú noc. Nechcela som ju sklamať a úprimne, bola som už na pokraji síl, keďže s manželovou pomocou som rátať nemohla. Teda on by aj k synovi vstal, no bolo to vždy ešte horšie, z plaču bol hotový amok. Artur sa upokojil až keď dostal odo mňa prsník. Tak sme to skúsili.

Nebudem zachádzať do podrobností, lebo je to pre mňa aj po pol roku bolestivá téma. No na ten trojhodinový večerný plač po troch dňoch trénovania nezabudnem asi nikdy. Na konci sa Artur povrackal a vtedy som si povedala, že stačí. Jeho „nespanie“ trvalo do 13. mesiacov, kým sa naučil sám chodiť a krátko na to som otehotnela – čiže neviem presne, čo náš „problém“ vyriešilo. Artur to nejako cítil a zo dňa na deň sa odstavil sám (teraz už viem, že to mohol byť „len“ štrajk). Na ďalšiu noc spal celú noc s nami v posteli a odvtedy tak spí doteraz. Samozrejme, keď mu liezli stoličky alebo mal nádchu, budil sa, ale to je prirodzené. Všetkým mamám, ktoré bojujú so spánkom detí radím len jediné: vydržte, ono to prejde!

Prečítajte si reálne skúsenosti dvoch mamičiek, ktoré spánkový tréning vyskúšali.

Lucia, 27:

Spánkový tréning som dostala ako darček od kamarátky. Síce vlastné dieťa nemá, no skúšala ho jej sestra a veľmi im pomohol. Annabelka spí približne od roka sama vo svojej vlastnej izbe a budí sa až ráno o siedmej. S Filipkom sme nemali nejaké veľké problémy so spaním, problematické bolo skôr zaspávanie. Nevedel zaspať inak ako bezo mňa. V dotazníku, ktorý sme vyplnili, vysvitlo, že moju prítomnosť má ako spánkovú asociáciu. Že si jednoducho zvykol a nevie to inak. Tak sme podľa odporúčaní spánkovej terapeutky zaviedli „mojkáča“, ktorý s Filipkom zaspával kvázi namiesto mňa. Trvalo to asi necelý týždeň a Filip sa naučil zaspávať bezo mňa. Bez plaču sa to nezaobišlo, nemenila by som to však! Teraz môžem hocikedy bez obáv vybehnúť aj s kamoškou do kina a viem, že Filip zaspí doma s tatinom alebo s babkou.

Máte aj vy skúsenosť so spánkovým tréningom, skúsili ste vyplakávaciu metódu alebo niečo podobné? Podeľte sa so svojím zážitkom v komentároch.

Máte aj vy skúsenosť so spánkovým tréningom, skúsili ste vyplakávaciu metódu alebo niečo podobné?
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
červená šošovica
Recept: Červená šošovica so zeleninou a jazmínovou ryžou