Naučte deti umývať si zuby

Naučte deti umývať si zuby

5 tipov, ktoré vám pomôžu

Čistenie zubov je samozrejmosť. Zubári sa v moderných postupoch zhodujú, že čistiť zuby treba začať už od prvého prerezaného zúbka. Nestačí prstová kefka alebo gázička, dôležitý je správny výber jednozväzkovej kefky, ktorá je na čistenie detských zúbkov ako stvorená. Akonáhle sa zúbky začnú dotýkať, je vhodné pridať k jednozväzkovej kefke aj medzizubnú kefku. Čím skôr deti na tieto aktivity naučíte, tým lepšie pre ne.

1. Začnite už od bábätka

Už od prvého prerezaného zubu je vhodné deťom čistiť zuby kefkou (jednozväzkovou), zatiaľ bez použitia pasty. Čím skôr si dieťa na umývanie zubov a čím skôr to bude pre neho úplne prirodzená súčasť večernej a rannej hygieny, tým lepšie.

2. Nech čistia zuby vám

Deti by mali vidieť, že aj vy si čistíte zuby. Ideálne je urobiť si z toho ranný a večerný rodinný rituál. Môžete si napríklad k tomu pustiť obľúbenú pieseň a stopovať si tak čas vhodný na umývanie zubov. Môžete sa tiež prestriedať a zuby si čistiť navzájom – nechajte aj deti, nech čistia zuby vám, nielen opačne.

3. Nech pomáhajú

Zapojte deti do celého procesu (v závislosti od veku, samozrejme) umývania zubov. Nech si kefku opláchnu, samy si aplikujú zubnú pastu, nech si ich aj vyčistia (vy dôkladne dočistite), naučte ich vypľúvať a vyplachovať si ústa a pri celom tomto procese seďte alebo stojte pred zrkadlom (ak je to možné, v jednej úrovni s dieťaťom).

4. Nech si vyberú

Vezmite deti do drogérie, nech si vyberú zubnú kefku. Ak aj siahnu po modeli, ktorý nebude spĺňať vaše kritériá (napr. ich zaujme obrázkom), rešpektujte ich voľbu a kúpte im ho ako doplnkovú kefku, ktorou si budú zúbky umývať samy popri vás alebo pred či po vašom čistení zubov.

5. Zubná pasta nie je zlo

Detská zubná pasta môže byť skvelou motiváciou na umývanie zubov. Myslite však na to, že jej stačí naozaj minimálne množstvo vo veľkosti ryže. Deťom starším ako 2 roky, prípadne podľa odporúčaní zubára, môžete umývať zuby aj pastou s obsahom fluóru (určenou pre deti), ten prirodzene chráni zuby pred zubným kazom.

TEMPOtip: Deti nestrašte zubárom! Zabudnite na vety v zmysle: Ak si nebudeš umývať zuby, zubár ti do nich bude vŕtať a bude to bolieť. Dieťa si tak zbytočne vytvorí blok a stres z niečoho, čo môže byť úplne bezbolestný zážitok (ak pôjde len na prehliadku).

Detská zubná pasta môže byť skvelou motiváciou na umývanie zubov
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Bylinná zmes od Ingeborg Stadelman
Bylinná zmes od Ingeborg Stadelman