Zelenina, ktorú môžete pestovať donekonečna v pohári

NÁVOD: Zelenina, ktorú môžete pestovať donekonečna v pohári

Vedeli ste, že zo zvyškov zeleniny si môžete vypestovať ďalšiu úrodu? Takto, prakticky donekonečna, môžete v kuchynských podmienkach pestovať cibuľové cíbiky či vňate mrkvy a petržlenu. Experimentálne pestovanie poteší aj malé deti a možno si touto cestou nájdu cestu k zelenine aj na tanieri.

Cesnak

Vyklíčil vám cesnak, ktorý ste dlhšie skladovali? To vôbec nevadí. Položte ho na plytký tanierik s trochou vody a pravidelne roste. Zelené vyklíčené lístky môžete konzumovať. Majú jemne cesnakovú chuť, hodia sa do nátierok aj len tak na chlebík.

Cibuľa

Spodnú tretinu cibule s korienkami opatrne postavte do substrátu v plytkom črepníku a pravidelne zalievajte. Zo stredu vyrašia nové cíbiky, ktoré môžete konzumovať ako jarnú cibuľku.

Jarná cibuľka

Jarná cibuľka vám vyklíči extrémne rýchlo, je teda vhodná aj na experimenty s deťmi. Stačí vám ponechať spodnú časť s korienkami dlhú asi 2 cm a postaviť ju do malého pohárika (štamperlíka) s vodou, ktorý postavíte na svetlé miesto (nie na priame slnko). Vodu pravidelne vymieňajte a už o 2 – 3 dni môžete sledovať nové cíbiky a o týždeň aj konzumovať.

Petržlen

Odrezok z petržlenu (hornú časť), ktorý bude mať na dĺžku asi 3 cm stačí položiť do hlbšieho taniera s trochou vody, prípadne ho umiestniť do plytkého črepníka s trochou substrátu, ktorý budete pravidelne zvlhčovať. Petržlen o pár dní vyženie čerstvú vňať, ktorú môžete používať do polievok či len tak na chlebík.

Petržlen

Mrvka

Vedeli ste, že aj vňať z mrkvy sa dá zužitkovať? Pri jej pestovaní postupujte rovnako ako pri petržlene (vyššie). Použiť ju môžete do polievok, do nátierok ale aj do pesta. Narozdiel od petržlenu má jemne mrkvovú príchuť a jemnejšiu štruktúru. Dbajte však na to, aby ste použili mrkvu z ekologického hospodárstva. Vňate chemicky ošetrenej mrkvy nie sú vhodné na konzumáciu (to isté platí pri petržlene).

Pór

Spodný odrezok s korienkami dlhý asi 2– 3 centimetre postavte do pohára s trochou vody, ktorú pravidelne, ideálne každé 2 dni, vymeníte. V hornej časti vyklíčia nové zelené lístky, ktoré môžete konzumovať ako jarnú cibuľku.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
6 tipov, ako sa zdokonaliť v kuchyni
Aby varenie bolo zábavou