Nebojte sa plastov v domácnosti

Nebojte sa plastov v domácnosti

Kedy a prečo sú užitočné

Mnohí sa v snahe byť ekologickí, zodpovední a žiť udržateľným spôsobom života vyhýbajú plastom. Často je však takýto striktný prístup kontraproduktívny – v akom prípade vedia byť plasty užitočné a kedy sa im netreba silou mocou vyhýbať?

Namiesto jednorazových obalov

Predstavte si situáciu, že si raz do týždňa beriete obed so sebou do práce z vašej obľúbenej menučkarne alebo reštaurácie. Ste šťastní, že ponúkajú ekologické obaly, v ideálnom prípade kompostovateľné. Nezabúdajte však, že aj toto je odpad – ak by ste si kúpili jednu plastovú (prípadne silikónovú) misku a nechali si obed pravidelne naložiť do nej, nielen, že by ste ušetrili peniaze za jednorazové ekologické obaly, ktoré sa spravidla priplácajú, navyše obmedzíte tvorbu odpadu – a práve tento krok je v ekologickom spôsobe života zásadný.

Namiesto jednorazových obalov

Hygienické riešenie

Koberce z recyklovaných plastov sú prakticky nezničiteľné. Zakúpiť ich môžete bežne na internete a sú výbornou alternatívou k bežným kobercom na namáhaných miestach – napríklad na spoločných chodbách či balkónoch, kde pôsobí vlhkosť a použitie bežného textilného koberca nie je možné. Na údržbu plastového koberca vám postačí iba voda so saponátom, stačí ho osprchovať. Nepotrebujete agresívne chemické prostriedky na čistenie škvŕn, tepovače a podobne.

Pre domácich miláčikov

Ak máte doma mačku či psa, plastovým sáčkom sa pravdepodobne nevyhnete – keďže zvieracie exkrementy nepatria do kompostu a z hľadiska hygieny ich treba zneškodniť v bežnom komunálnom odpade hygienicky zabalené – teda ideálne v plastovom vrecku, často nemáme na výber. V tomto prípade je však kľúčové to, aký sáčok použijete – odkladajte si plastové obaly z produktov, ktoré sa nedajú kúpiť bez obalu, recyklujte rukavice, ktorými si naberáte v obchode pečivo (ak nie sú k dispozícii kliešte), použite na zneškodnenie znečisteného mačacieho piesku igelitky, v ktorých vám prišiel online nákup… Jednoducho premeňte jednorazové plastové produkty na viacnásobne použiteľné. Aj to je cesta, ako odbremeniť našu planétu od zbytočného odpadu.

Viac článkov
Zo života mamy Kataríny
Zo života mamy č.1