Nedarí sa vašim izbovkám?

Nedarí sa vašim izbovkám?

Vyskúšajte prvú pomoc

Izbové rastliny sú neoddeliteľnou súčasťou našich domov – pomáhajú zlepšovať interiérovú klímu, vizuálne zatraktívňujú všedné plochy, niektoré izbovky dokonca pomáhajú s lepším spánkom či odpudzovať hmyz. Niekto by mohol o svojich izbovkách povedať, že ich vníma ako súčasť rodiny. Čo však robiť v prípade, že rastliny začnú chradnúť, schnúť, krpatieť? Prinášame vám niekoľko tipov na prvú pomoc pre izbovky.

Doprajte rastlinám sprchu

Ak sa vašim izbovkám nedarí, posvieťte si na ich listy a zistite, či ich stav nie je spôsobený hmyzom. Obzvlášť sa zamerajte na spodnú časť listov, kde sa parazity, ako vošky, najradšej ukrývajú. Ak ich tam objavíte, zoberte rastliny do sprchy a dôkladne im vysprchujte listy. Urobiť tak môžete aj v prípade, že ich neohrozuje žiadny parazit, sprcha zbaví listy prachu, dodá im sviežosť a kvet sa po pobyte vo vlhkom prostredí bude cítiť lepšie. Pokojne si z toho môžete urobiť rituál a svoje izbovky raz do mesiaca osprchovať.

Pohnojte ich kávovým gruntom

Rastliny uzatvorené v črepníkoch nemajú odkiaľ získať nové živiny, pôdu neprekyprí dážďovka či krt, a tak sa ľahko môže stať, že začnú chradnúť. Ako sa postarať o to, aby pôda bola opäť plná živín? Zvládnete to aj bez toho, aby ste museli izbovku presádzať, stačí zeminu v kvetináči trochu prevzdušniť, napríklad špajdlou či ihlicou na štrikovanie, a posypať kávovým gruntom. Túto pomoc ocenia najmä rastliny, ktoré pre život potrebujú dusikatú a kyslejšiu pôdu, napríklad banán či papraď.

Niektoré potrebujú priestor na rast

V niektorých prípadoch môže zastaviť rast a spôsobiť následne chradnutie aj nedostatočná veľkosť črepníku. Obzvlášť pri monsterách, ktoré rastú skutočne raketovým tempom. Zistíte to jednoducho, ak máte rastlinu zasadenú v črepníku s dierkami, stačí sa naň pozrieť a ak korene prerastajú cez otvory, potrebujú štedrejší priestor. V prípade, že je izbovka v pevnom črepníku bez dier, spoznáte to podľa toho, ako keby spoločne s koreňovou sústavou rástla do výšky. Zájdite teda do záhradníctva, kúpte veľký črepník, nový substrát a podporte svoje izbovky v raste.

Obzvlášť pri monsterách, ktoré rastú skutočne raketovým tempom

Zmeňte im stanovisko

Dôvodom, prečo sa vašim izbovkám nemusí dariť, môže byť i nevhodné stanovisko. Ak máte napríklad papraď na južnom okne, kde nie je chránená pred slnkom žalúziami či roletou, s veľkou pravdepodobnosťou sa u nej objavia žlté vyschnuté listy. Táto izbovka obľubuje skôr vlhšie, tmavšie miesto. Naopak, zase palma či monstera obľubujú slnečné stanoviská, kde majú dostatok priestoru. Predtým, ako začnete rastline hľadať novú pozíciu, zistite si o nej čo najviac, najmä to, aké životné podmienky potrebuje k tomu, aby prosperovala.

Zalievajte ich pravidelne

Aby rastlina prosperovala, je potrebné pravidelné zalievanie. Dôležité však je zalievať izbovky v správnom intervale. Niektoré totiž majú radšej suchú, priepustnú pôdu, napríklad cykas, pieprovec či tučnolist. Naopak, asparágus alebo papraď preferujú vlhkú pôdu, takže ich treba polievať častejšie. Pravidelné polievanie teda nie je všetko, treba zohľadniť aj správny interval, vďaka ktorému sa bude vašim izbovkám dariť ešte viac.

Aby rastlina prosperovala, je potrebné pravidelné zalievanie
0 0 hlasov
Hodnotenie článku